На сайті Київради зареєстрований проєкт звернення до парламенту щодо засудження діяльності Української православної церкви (Московського патріархату). Столичні депутати вважають, що ця організація «становить загрозу обороноздатності, громадській безпеці і порядку в місті Києві, а також життю та здоров'ю мешканців міста Києва». На сайті Верховної Ради вже є два законопроєкти проти цієї організації, які зареєстрували ще наприкінці березня. Но їх не розглядали навіть у першому читанні.
Як йдеться у поясненнях до проєкту рішення, після великого вторгнення російські загарбники щодня здійснюють воєнні злочини щодо мирного населення. російський патріарх кіріл благословив російських військових на війну проти України. А в Україні продовжує свою діяльність «розгалужена всеукраїнська розвідувально-диверсійна структура, яка всі ці роки працювала і продовжує працювати на користь та в інтересах російської федерації – Українська православна церква (Московського патріархату)», - йдеться у документі.
До прикладу, 25 лютого 2022 року у Київській області біля Гостомеля був затриманий протоієрей Української православної церкви (Московського патріархату) Михаїл Павлушенко, який допомагав російській армії. Також, 16 березня цього року у Києві затримали священника Української православної церкви (Московського патріархату) отця Онуфрія. Під час обшуку його будинку було виявлено, що він співпрацював зі спецслужбами рф. Крім цього, 26 квітня 2022 року правоохоронцями був затриманий священик Української православної церкви (Московського патріархату), який передавав ворожим військам інформацію про розміщення українських військ, кількість техніки та зброї в Сєверодонецьку.
«Все це демонструє необхідність законодавчого закріплення заборони діяльності релігійних організацій (об’єднань) та їх структур, керівні центри (управління) яких знаходяться на території держави-агресора російської федерації», - вважають автори звернення до Верховної Ради.
До того ж, у парламенті вже зареєстровано два проєкти законів, що направлені на заборону церкви Московського патріархату. Це законопроєкти №7204 від 22 березня 2022 року та № 7213 від 26 березня 2022 року. Але жоден з них не було проголосовано навіть у першому читанні.
У квітні 2022 року митрополит Епіфаній заявив в інтерв'ю Lb.ua, що Києво-Печерська, Святогірська та Почаївська лаври – це майно, яке належить українській державі. Ним розпоряджається український уряд, але лаври в оренді московського патріархату. Нагадаємо, що в Україні функціонують Українська православна церква Московського патріархату та Православна церква України.
«Що стосується лавр, тут питання подвійне. Лаври як такі є надбанням українського народу. Це - майно, яке належить Українській державі. І ним розпоряджається уряд України. Але інше питання, що цими лаврами володіють - на умовах договору - монастирі Московського патріархату в Україні. Держава може прийняти рішення про розірвання договору, хоча щодо Почаївської лаври в них закінчується договір оренди цього року, наскільки мені відомо», - розповів митрополит Епіфаній.
На цьому шляху були вже зроблені конкретні кроки. 23 травня цього року на засіданні Священного Синоду Української Православної Церкви було вирішено утворити у складі Православної Церкви України релігійну організацію «Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра (чоловічий монастир).
Проте масштабно вирішити це питання мав би законопроєкт «Про заборону Московського патріархату на території України». Згідно із думкою автору документу – народної депутатки Оксана Савчук, «вся церковна власність Російської православної церкви в Україні та релігійних організацій...впродовж 48 годин з дня ухвалення цього закону інвентаризується і націоналізується».
«Свято-Успенська Києво-Печерська лавра, Свято-Успенська Почаївська лавра, Свято-Успенська Святогірська Лавра та інші архітектурні пам’ятки державного значення, що перебувають у власності або користуванні Московського патріархату, переходять у власність держави, а угоди (рішення) про користування скасовуються», - йдеться у статтях проєкту закону. - Під час зміни підлеглості релігійних громад, монастирів і духовних навчальних закладів Московського патріархату Служба безпеки України здійснює перевірку інформації щодо антиукраїнської чи будь-якої антидержавної діяльності».
Інформатор Гроші писав про створення чоловічого монастиря у Києво-Печерській лаврі.
Олена Скобцева