На сьогодні соціальний бюджет України знаходиться на другому місті після оборонного.
Українська економіка не в змозі фінансувати всі видатки на допомогу українцям, тому їх переглянуть. В уряді це назвали зміною «філософії соцвиплат» та вже підготували законопроєкт про базову допомогу.
Про це міністерка соцполітики Оксана Жолнович заявила 3 липня під час заходу «Захист соціальних прав під час війни в Україні» у Вільнюсі, передає Офіс Ради Європи в Україні.
За словами міністерки, Україна за роки незалежності взяла на себе величезну кількість надмірних зобов’язань щодо соціальних виплат, які не завжди можуть бути підтверджені фінансовим ресурсом. Частина цих зобов’язань дісталася країні ще з часів Радянського Союзу.
«Це величезні кошти, які потрібно оптимізувати, в рамках росту людей, які на межі бідності, та інших вразливих груп… Ми працюємо над тим, щоб переглянути філософію соцвиплат. Щоб кожна ця виплата мала чітку мету – виходу людини із складної життєвої ситуації і обов’язково була пов’язана з послугою, яка допоможе людині стати економічно незалежною», - заявила міністерка соцполітики.
Ще у вересні 2023 року Оксана Жолнович казала, що для того, аби Україна була успішною державою за 10 років, необхідно не роздувати існуючу кількість соціальних виплат, а спонукати людей розвиватися та йти «у вільне плавання».
«Нам треба зламати все, що є сьогодні соціального, і просто з нуля переформатувати новий суспільний договір про соціальну політику в нашій державі. Багато громадян є в певному сенсі підлітками: «Держава винна нам: дбати, допомогати, але я не буду брати участі у своєму особистому розвитку, особистому житті, я не готовий брати відповідальність на себе». І це та філософія, яку ми точно мусимо зламати», - сказала міністерка у 2023 році.
Судячи зі всього, час ламати старе та будувати нове прийшов. Наразі готується законопроєкт про базову соціальну допомогу. Це узгоджується з вимогами МВФ щодо змін до механізмів підтримки вразливих верств населення.
«Ми працюємо над подальшим посиленням адресності та перевірки доходів при наданні пільг вразливим верствам населення. За підтримки Світового банку, в тому числі через програмну позику, ми працюємо над законопроєктами щодо консолідації різних видів соціальних виплат... У цьому контексті ми також підвищили поріг доходу для отримання права на участь у програмі гарантованого мінімального доходу на 10 відсотків», - додала Жолнович.
Нагадаємо, що від 2025 року вихід на пенсію для українців стане складнішим через посилення вимог. Так, 2023 року для виходу на заслужений відпочинок у 60 років громадянам було достатньо накопичити 30 років страхового стажу, але від 2024 року ця вимога посилилася до 31 року.