Збитки України від війни сягають понад 143,8 млрд дол.: дослідження Київської школи економіки

Збитки України від війни сягають понад 143,8 млрд дол.: дослідження Київської школи економіки

Аналітики Київської школи економіки (KSE) та партнерських організацій порахували, скільки склали втрати інфраструктури України за рік повномасштабної війни (у грошовому еквіваленті). Цифра збитків Україні станом на 24 лютого 2023 року і продовжує зростати. Подробиці – читайте у матеріалі.

Повне дослідження доступне за посиланням. Станом на грудень втрати становили 137,8 млрд дол., січень 2023 року – 140,2 млрд дол., а у лютому – 143,8 млрд дол. Найбільше постраждали від війни Донецька (32,2 млрд дол.), Харківська (31,2 млрд дол.), Луганська (17,7 млрд дол.), Запорізька (10,5 млрд дол.), Київська (9,1 млрд дол.), Херсонська (7,3 млрд дол.), Чернігівська (6,4 млрд дол.) та Миколаївська (6,3 млрд дол.) області. Втрати Дніпропетровської області складають 2,05 млрд дол., міста Києва – 1,2 млрд дол.

Згідно зі звітом КШЕ, найбільша частка у загальній сумі збитків належить житловому фонду (37,3% або 53,6 млрд дол.) та інфраструктурі (25,2% або 36,2 млрд дол.). Загалом за рік війни пошкоджено чи зруйновано близько 153,8 тис. житлових будинків, із них 136 тис. приватних будинків, 17,5 тис. – багатоквартирних, близько 300 гуртожитків. Загальна площа постраждалих об'єктів становить 83,1 млн. кв. м, що становить 8,2% від загальної площі житлового фонду України. Найбільших руйнувань зазнав житловий фонд таких міст як Маріуполь, Харків, Чернігів, Сєвєродонецьк, Рубіжне, Бахмут, Мар’їнка, Лисичанськ, Попасна, Ізюм та Волноваха. За попередніми оцінками, у Сєвєродонецьку пошкоджено 90% житлового фонду, такі міста як Бахмут і Мар’їнка майже не мають непошкоджених будівель. Кількість пошкоджених житлових будівель збільшується через продовження активних бойових дій на територіях неподалік лінії фронту, а також на всій іншій території країни через регулярні ракетні атаки. Постраждало житло близько 3,2 млн осіб.

За оцінками KSE, внаслідок бойових дій пошкоджено або зруйновано 25,1 тис. км доріг та 344 мости або мостові переходи, 507 км залізничного полотна, пошкоджено 126 залізничних вокзалів та станцій, з яких понад 50 – знищено повністю. Прямих збитків транспорту становить 3,1 млрд дол. або 223,4 тис. автомобілів.

Станом на кінець лютого, сума збитків сфери освіти досягла 8,9 млрд дол. Усього зруйновано або пошкоджено 3,1 тис. освітніх закладів, з яких 1,5 тис. – середньої освіти, 909 – дошкільної, 528 – вищої. Збитки української енергетики за рік війни досягли 8,1 млрд дол., агропромислового комплексу та земельних ресурсів – 8,7 млрд дол. Після року повномасштабної війни збитки медичній сфері становили 1,8 млрд дол., сфері торгівлі – 2,6 млрд дол., сфері культури, туризму та спорту – 2,2 млрд дол., житлово-комунального господарства – 1,4 млрд дол.

Найбільше внаслідок війни зруйновано чи пошкоджено амбулаторій — 430, та лікарень – 362, при цьому лікарняні заклади складають 80% вартості всіх пошкоджень галузі. Станом на 24 лютого пошкоджено щонайменше 24 приватні медзаклади.

Загалом внаслідок бойових дій зруйновано вже щонайменше 915 та пошкоджено 2165 об’єктів освітньої інфраструктури. Найбільші збитки від руйнувань та пошкоджень закладів освіти - у Харківській, Донецькій, Чернігівській, Запорізькій та Київській областях. областях. Серед пошкоджених та/або зруйнованих об’єктів сфери освіти найбільша кількість належить до шкіл (1497) та дитячих садочків (909).

За рік повномасштабної війни мільйони українців вимушено стали переміщеними особами внутрі країни або мігрантами за кордон. За даними Міністерства соціальної політики, кількість зареєстрованих внутрішньо-переміщених осіб за період воєнного стану збільшилась на 3,3 млн осіб і становить майже 5 млн осіб. З них у 2022 році третина потребувала допомоги на проживання. Загальні видатки за 2022 рік на виплату допомоги на проживання ВПО склали більше 50 млрд грн. На початок 2023 року найбільша кількість зареєстрованих ВПО перебувають у Донецькій області – 523 тис. осіб, Хмельницькій обл. – 450 тис. осіб, Дніпропетровській обл. - 443 тис. осіб, м. Києві – 369 тис. осіб, Київській області – 337 тис. осіб.

Експерти KSE також знизили оцінку збитків промисловості та підприємств із 13 млрд дол. на грудень 2022 року до 11,3 млрд дол. на кінець лютого 2023 року завдяки надходженню оновленої інформації про результати пошкодження активів після обстрілу. За рік війни пошкоджено чи зруйновано 426 великих чи середніх підприємств. Крім того, KSE вперше підрахував суму збитків лісовому господарству України. За рік війни вона становить близько 4,5 млрд дол.

Оцінку проведено в рамках Національної ради з відновлення України від наслідків війни спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, Міністерством охорони здоров'я, Мінреінтеграції та у співпраці з іншими профільними міністерствами та Національним банком України. Аналіз завданих збитків здійснюється аналітиками KSE Institute та волонтерами з партнерських організацій: Центру економічної стратегії, Dragon Capital, Антикорупційного штабу, Інституту аналітики та адвокації, «Трансперенсі Інтернешнл Україна», ДП «Прозорро.Продажі», Prozorro, Української ради, «Вкурсі Агро», TVIS Ukraine, Асоціації ритейлерів України (RAU), Culver Aviation, Центру розвитку інновацій.

Нагадуємо, у липні 2022 року експерти Київської школи економіки порахували збитки, які зазнало місто Ірпінь на Київщині. Як українки підтримують бізнес-середовище країни - читайте тут. Дослідження YouControl про роботу бізнесу в Україні у рік війни - читайте тут.

Дмитро Чернишов

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube