Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід для колишнього голови правління Державної продовольчо-зернової корпорації. Йдеться про Петра Вовчука, який очолював державну корпорацію у 2014 році. Детальніше – читайте в Інформатор Гроші.
Про це повідомила прес-секретар Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП) Ольга Постолюк у коментарі журналістам Укрінформу. Запобіжний захід для «міцного господарника» - це тримання під вартою з можливістю вийти під заставу в розмірі 60 млн грн. Петро Вовчук очолював держкорпорацію з 13 березня по 15 грудня 2014 року.
Слідство встановило, що протягом липня-жовтня 2014 року посадовці державної зернової корпорації, серед яких і голова правління, спільно з представником міжнародного зернотрейдера організували укладення та виконання зовнішньоекономічних контрактів щодо продажу зернової продукції Державної продовольчо-зернової корпорації України (ДПЗКУ) за заниженими цінами підконтрольним підприємствам. Відповідно до злочинної схеми, зерно, що належало державній компанії, через низку суб’єктів господарювання на умовах післяплати було поставлено в Саудівську Аравію. Проте кошти за поставлене зерно так і не були сплачені. Як наслідок державна корпорація зазнала збитків на суму понад 60 млн дол. Цю схему реалізували у липні-жовтні 2014 року.
26 квітня 2018 року Петра Вовчука було оголошено в міжнародний розшук. Його ймовірний спільник у схемі з завдання збитків на 60 млн дол. – олігарх Олексій Федоричев, громадянин Угорщини російського походження, який мешкає у Монако, досі у розшуку НАБУ. 31 жовтня 2019 року Петра Вовчука затримали у Литві. Він намагався отримати притулок у цій країні. А 13 березня 2023 року стало відомо, що колишнього чиновника екстрадували в Україну. Наразі провадження стосовно радника голови правління ПАТ «ДПЗКУ» та представника міжнародного зернотрейдера перебувають на розгляді в суді. Ще два фігуранти провадження пішли на угоду зі слідством та сплатили завдані ними збитки.
У 2008-2013 роках Петро Вовчук працював заступником голови правління ДАК «Хліб України», на базі якого була створена Державна продовольчо-зернова корпорація. Паралельно з 2010 року очолював «Земельний фонд», який займався орендою сільгоспземель. Ця структура була пов’язана з ДПЗКУ до кінця 2012 року та орендувала 12,5 тис. га землі.
Рік тому ми писали, що за 12 років існування ДПЗКУ її збитки склали 19,3 млрд грн. Держкорпорація знаходилася на межі дефолту - не могла платити по своїх боргах. Корпорацію створили замість збиткової державної компанії «Хліб України», яка взяла гроші з бюджету та збанкрутувала. Корпорація отримала від «Хліба» елеватори, заводи та 150 тис. га землі. Причому корпорація була катастрофічно збитковою під час президентства Януковича, Порошенка і Зеленського.
Наприкінці 2012 року Кабмін Миколи Азарова домовився на кредит у 1,5 млрд дол. від Китаю. За це з України мали поставити зерно до азійської країни. Тоді ДПЗКУ підписала з Китаєм 2 кредитні договори по 1,5 млрд дол. кожен. За першим передбачалося постачання до Китаю 5 млн тонн зерна щорічно, але за весь час поставили всього 6 млн тонн зерна. А інший кредитний договір передбачав китайські інвестиції в українську сільськогосподарську інфраструктуру. У січні 2022 року компанія мала сплатити Китаю за кредитом 96,4 млн дол., але спромоглася накопичити лише 8,8 млн дол., решту погасив Мінфін України.
За часів президентства Зеленського у серпні 2021 року Нацполіція встановила, що посадовці корпорації продавали зернові за заниженою вартістю. Сума збитків склала понад 57 млн доларів. При спробі втечі за кордон правоохоронці затримали екс-керівника ДПЗКУ Андрія Власенка.
Нагадуємо, збитки України від наслідків повномасштабної війни з росією сягають понад 144 млрд дол. Про те, як з Держрезерву України зникло зерно на понад 800 млн грн - читайте тут.
Дмитро Чернишов