За останній місяць вартість яєць зросла майже на 20%, але порівняно з минулорічним періодом ціни змінились несуттєво
Жовтень та листопад — це традиційно період зростання цін на яйця через сезонні чинники. У листопаді 2022 року ціна за десяток яєць досягала 65 гривень. Нині ж, у жовтні 2024 року, ціна становить близько 61 гривні за десяток.
Про це в коментарі Суспільному розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.
Сезонні зміни пояснюються зниженням продуктивності курей через похолодання. Це впливає не лише на домашні господарства, але й на промислове виробництво. Також відбувається оновлення поголів’я курей, що традиційно супроводжується зниженням виробництва. За словами Висоцького, у жовтні цього року виробництво яєць було на 5% менше, ніж торік.
Також цьогорічна посуха, і, як результат, зниження врожаю кукурудзи, яка є складником комбікорму – а 70% вартості яйця становить комбікорм – спричинили зростання цін на яйце, порівняно із літом.
"Коли ми говоримо про фактичне зростання зернових в ціні, треба розуміти, що вони потягнуть за собою і тваринництво, і птахівництво, і виробництво яєць", - розповів експерт "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзин "Українському радіо".
На 1 січня 2024 року ціна була саме такою, як зараз є, тобто десь приблизно 64 грн за десяток яєць. Олег Пендзин прогнозує, що перед новорічними святами вартість яєць зросте через попит.
"Ми очікуємо ріст ціни, як мінімум, на 10%. Цілком імовірно, що найдешевше яйце напередодні різдвяних свят буде коштувати 70+ грн», - вважає експерт.
Після Нового року ціни на яйця можуть знизитися.
"Єдиний фактор, який би міг вплинути (на ціну яєць – ред.) — це звісно ж стан енергосистеми в країні. За умови стабільної роботи енергосистеми суттєвих змін цін на основні продукти м'ясо-молочного напрямку, борошно — крупельного чи борщового набору як мінімум до кінця року не передбачаються", — заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.
Як вважає Пендзин, куряче м'ясо буде відтворювати динаміку яєць. Проте зростання вартості курятини буде менш динамічним, аніж на яйця, тому що замістити яйця нема чим.