Декретні виплати непрацюючим жінкам: яка сума та як оформити

Як українкам, які не працюють, отримати декретні виплати

Які декретні виплати можуть отримати жінки, які не працюють
Декретні виплати

Як українкам, які не працюють, отримати декретні виплати

В Україні на декретні виплати мають право також жінки, які не працюють. Експертка пояснила, про які суми йдеться та як оформити таку державну допомогу.

Як передає видання Факти, про це розповіла бухгалтер, Олена Панченко. За її словами, жінки, які не працюють і не перебувають на обліку в Центрі зайнятості, отримують декретні виплати в розмірі 25% від прожиткового мінімуму. Цьогоріч прожитковий мінімум становить 2 589 гривень. Відповідно, щомісячна декретна виплата жінкам, які не працюють, становить 647 гривень.

Хто має право на декретні виплати?

За словами експертки, в Україні на декретні виплати має право кожна жінка. Проте є різні правила щодо того, скільки триває така державна допомога. Зокрема, це залежить від кількості дітей, на народження яких чекає жінка:

  • Якщо жінка очікує на одну дитину - декретна відпустка триває 126 календарних днів (70 днів до пологів, 56 днів після пологів);
  • Якщо жінка виношує більше, ніж одну дитину - декретна відпустка триває 140 днів (70 днів до пологів, 70 днів після пологів).   

У випадку, якщо вагітна жінка є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, декретна відпустка може тривати 180 днів. Для того, щоб отримувати такі виплати, потрібно звертатися до органів соціального захисту населення за місцем проживання.  

Як оформити такі виплати?

Для оформлення декретних виплат потрібно звертатися до органів соціального захисту населення з таким переліком документів:

  • Заява за встановленою формою;
  • Листок непрацездатності;
  • Довідка з Центру  зайнятості про те, що жінка не перебуває на обліку;
  • Номер банківського рахунку (для отримання виплат). 

Варто підкреслити, що жінки, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, теж мають право на отримання декретних виплат. 

Які правила щодо декретних виплат в Україні:

  • Військовослужбовці отримують декретні виплати в розмірі 100% грошового забезпечення;
  • Жінки, які були звільнені з роботи через ліквідацію підприємства, отримують декретні виплати в розмірі 100% середньомісячного доходу;
  • Жінки, які зареєстровані в Центрі зайнятості, отримують декретні виплати в розмірі 100% мінімального розміру допомоги по безробіттю;
  • Аспірантки, докторантки та студентки отримують декретні виплати в розмірі 100% місячної стипендії;
  • Жінки, які оформлені як фізичні особи підприємці, але не платять Єдиний соціальний внесок - отримують декретні виплати в розмірі 25% від прожиткового мінімуму. 

Які надавати документи для оформлення допомоги при вагітності та пологах:

  • Заява матері (за формою, затвердженою Міністерство соціальної політики);
  • Листок непрацездатності (можна отримати в жіночій консультації, де вагітна стоїть на облік);
  • Довідка ліквідаційної комісії про те, що жінка звільнена з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації;
  • Довідка від Центру зайнятості про те, що жінка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна;
  • Довідка з банку про відкриття рахунку для отримання виплат.   

Важливо, що декретні виплати надаються одноразово. Тобто, за весь період до пологів та після них. Для отримання цієї допомоги потрібно звертатися за виплатами не пізніше ніж через пів року з дня закінчення відпустки.   Допомога при народжені дитини   

Також в Україні після народження дитини від держави надається грошова допомога. Це виплата в розмірі 41 280 гривень, яка надається частинами. Спочатку на рахунок молодим батькам надходить 10 320 гривень. Решта суми виплачується 36 місяців рівними частинами по 860 гривень на місяць.

Крім того, впродовж 30 днів після народження дитини можна отримати Пакунок малюка. Його видають і в грошовій, і в натуральній формі. Якщо в натуральній формі, то це коробка з усім необхідним, що потрібно в перші дні життя дитини: зокрема, пелюшки, памперси, серветки, постільна білизна тощо. 

Декретна відпустка в Україні

Варто підкреслити, що з літа 2023 року в Україні змінили деякі правила декретної відпустки. Тепер жінки, які працюють, можуть самостійно встановлювати дати початку та завершення декретної відпустки. Тобто, починати відпустку пізніше, а невикористані дні переносити на період після пологів. 

"Якщо жінка не бажає розпочинати таку відпустку пізніше або ж наявні медичні протипоказання, діятиме "стандартний" розподіл днів відпустки до та після пологів", - пояснили експерти. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.