Екс-депутат держдуми росії Крупчак передав Київський картонно-паперовий комбінат австрійському бізнесмену

Екс-депутат держдуми росії Крупчак передав Київський картонно-паперовий комбінат австрійському бізнесмену

Про це повідомили на прес-конференції представники комбінату, який розташовано в Обухові. Хоча формально по документах підприємство – один з найбільших виробників паперу в Україні – досі належить колишньому російському політику Володимиру Крупчаку, але фактично акції знаходяться в управління менеджера з Австрії Хайнца Ціннера. Зміни у документи внести неможливо, бо акції комбінату заарештовані правоохоронцями в Україні. Вірогідно, таким чином менеджмент хоче розблокувати роботу підприємства.

Київський КБК є лідером целюлозно-паперової галузі України, одним з найбільших підприємств Європи з випуску картонно-паперової продукції зі штатом близько 2,2 тис. чол. Продукція до повномасштабного російського вторгнення постачалася майже 700 компаніям України, низки країн СНД та далекого закордоння. Зокрема, комбінат випускає найдешевший в Україні туалетний папір. Як повідомлялося, 2021 року комбінат збільшив обсяг товарної продукції на 34,2% - до 7 млрд 699 млн грн. Понад десятиліття власником цього підприємства був народжений у росії бізнесмен Володимир Крупчак, який основний свій бізнес вів саме на території росії.

Як зазначили представники підприємства, у жовтні 2022 року в результаті домовленостей компанія австрійська компанія Pulp Mill Holding, якій належить на 100% Київський картонно-паперовий комбінат у місті Обухові Київської області, змінила власника. Замість екс-депутата держдуми росії Володимира Крупчака, якому належало 100% акцій компанії, тепер власником є австрієць доктор Хайнц Ціннер (Heinz Zinner). Така інформація вже є в австрійських реєстрах: 97% компанії тепер належать TPCA Paper Industry Holding GmbH Ціннера та ще 3% Лідії Круус, а керуючим директором є громадянин Австрії Тимур Соколов.

Однак Хайнц Ціннер був введений до складу наглядової ради Київського картонно-паперового комбінату 9 червня 2022 року. А Тимура Соколова у цей орган ККПК переобрали тоді. Також членом наглядової ради був і Володимир Крупчак – 100% власник підприємства. Тобто і Ціннер і Соколов раніше працювали на Крупчака. Тому зміна кінцевого власника може бути формальністю.

У червні-липні 4 європейські компанії виявили бажання придбати частину акцій Київського картонно-паперового комбінату. Але тоді такі операції не проводилися на ринку, а у вересні акції підприємства були заарештовані українськими прокурорами. Придбати частки у комбінаті хотіли: 24,7% акцій виявили бажання три компанії: австрійська Norecom Forest Products GmbH, турецька REİS Pazarlama Ve Ticaret та зареєстрована в Німеччині Sentis Aussenhandels GmbH (директор – член наглядової ради комбінату Штефан Продол). У серпні австрійська TPCA Papierindustrie Holding GmbH Хайнца Ціннера повідомила про намір придбати 6 млн 360 тис. 001 акцій (або 15,9% статутного капіталу).

Наприкінці травня цього року в приміщеннях Київського картонно-паперового комбінату в Обухові на Київщині пройшли обшуки. За інформацією департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції, «починаючи з 2021 року, посадові особи підприємства, власником якого є громадянин рф та ексдепутат від провладної партії, через сумнівні операції вивели на рахунки товариств країни-агресора 52 млн грн». Але в комбінаті обшуки пояснюють дещо інакше. За даними з офіційного сайту комбінату, нібито за дев’ять місяців 2021 року компанія не сплатила до бюджету України податок на прибуток. Всупереч таким заявам, керівництво підприємства стверджує, що комбінат за 2021 рік сплатив податку на прибуток 89 мільйонів 873 тисячі 350 грн, з яких 73,6 мільйона – тільки за дев’ять місяців. А всього за 2021 рік комбінат сплатив понад 930 мільйонів гривень податків.

На початку вересня в Офісі Генпрокурора повідомили, що заарештували майно та корпоративні права комбінату. Комбінат і пов’язані компанії підозрюють в ухиленні від сплати податків на понад 132 млн грн. Водночас на Володимира Крупчака в Україні накладено санкції. На сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) йдеться про те, що Володимир Крупчак нібито підтримує тісні стосунки з представниками уряду росії, а також інших органів влади/політичними елітами та продовжує отримувати, завдяки цим стосункам, суттєві ділові та юридичні вигоди. А ще звинувачують його у тому, що він матеріально чи фінансово допомагав російській верхівці, відповідальній за дестабілізацію ситуації в Україні та захоплення Криму.

Ці звинувачення можна пояснити тим, що основна частина бізнесу Крупчака знаходиться на території росій, відповідно там сплачує податки, основний актив – целюлозно-паперовий комбінат у місті Новодвинськ Архангельської області росії. Як тільки почала з’являтися інформація, що Крупчак досі є громадянином росії, у комбінату почалися проблеми з українськими банками, постачальниками та покупцями. На самому підприємстві кажуть, що правоохоронці їх підозрюють також у незаконному продажі товарів на непідконтрольних тимчасово окупованих територіях України, купівлі за заниженою вартістю збанкрутілого підприємства «Бліц-Принт», виведенні коштів на територію росії (можливо, йдеться про закупівлю деревини чи інших матеріалів на російських підприємствах групи Pulp Mill Holding до повномасштабного вторгнення). У 2022 році, згідно з даними журналістів, підприємство не проводило розрахунки з російськими компаніями за сировину.

Директор із правових питань Київського картонно-паперового комбінату Ольга Комар 20 грудня на прес-конференції заявила, що компанія Pulp Mill Holding з новим австрійським власником «вийшла з інвестицій» у російських підприємствах галузі. Мова йде насамперед про Архангельський целюлозно-паперовий комбінат. Але «вийти з інвестицій» не означає змінити власників – тому російські підприємства Pulp Mill Holding і надалі належать цій австрійській компанії, але тепер будуть без інвестицій від неї з-за кордону. Такими кроками підприємство пробує відновити свою репутацію та заручитися підтримкою дипломатів Австрії, адже новий власник – громадянин Австрії.

Що відомо про Володимира Крупчака

Володимир Крупчак був депутатом Архангельської обласної думи у росії протягом 2000-2003 років. А у 2004-2007 роках був депутатом державної думи (парламенту) російської федерації. У 2000-2007 був членом партії «единая россия». Зараз цю партію очолює екс-президент росії дмітрій мєдвєдєв. У 2008 році Крупчак завершив свою політичну діяльність у росії. Як пишуть на сайті «Лівий Берег», тоді у Крупчака стався конфлікт з російським олігархом Олегом Дерипаскою.

Російсько-український бізнесмен Володимир Крупчак
Російсько-український бізнесмен Володимир Крупчак

У 2000-2011 роках Крупчак був уповноваженим представником вищого керівництва Київського картонно-паперового комбінату, після цього у 2011-2018 роках радник з інвестиційної діяльності холдингу Pulp Mill.   З 2020 року - директор з інвестицій Pulp Mill Holding. До цієї бізнес-групи крім Київського картонно-паперового комбінату належать також ВАТ "Архангельський целюлозно-паперовий комбінат", ВАТ "Архбум" у московській області росії та інші підприємства. На офіційному сайті Крупчака написано, що з 1990 по 2000 рік він обіймав посаду генерального директора компанії з лісозаготівлі та деревообробки в росії "Титан". З 1996 по 2004 рік був головою Ради директорів "Архангельського целюлозно-паперового комбінату", "Лісозаводу 25" та президентом групи компаній "Титан". У 2001 році Крупчак, будучи бізнесменом, отримав звання полковника російської армії.

У 2007 році він отримав громадянство України за указом Віктора Ющенка та відмовився від російського (принаймні, так стверджується). Припускається, що український паспорт та виїзд з росії врятували бізнесмена від кримінального переслідування. У 2010 році Володимир Крупчак став депутатом Київської обласної ради від Партії регіонів, але не відомо, чи був на цій посаді до кінця повноважень у 2015 році. У 2019 році колишні бізнес-партнери спробували викрасти Крупчака та «повернути борг у 17 мільйонів доларів, цей злочин зірвала СБУ. Після цього у 2019 році Володимир Крупчак став громадянином Кіпру і був позбавлений громадянства України, а перебрався жити до Великобританії.

Журнал Forbes Україна на початку 2020 року помістив Крупчака на 11 місце в рейтингу найбагатших бізнесменів України, оцінивши його статки в 660 млн доларів. При цьому підкреслювалося, що зайняти цю позицію йому допомогли активи у рф. Журнал НВ у 2020 році оцінив українські статки бізнесмена  Володимира Крупчака у 84 млн доларів та помістив його на 76 місце у рейтингу топ-100 найбагатших українців, у 2019 році статки оцінювали у 89 млн доларів.

Більше того, в одній з публікацій стверджується, що Володимир Крупчак є українцем за походженням. Там пишуть, що батько бізнесмена був з Західної України, але його вислали до Сибіру. А син вже народився і жив у росії, а потім ніби відмовився від російського громадянства та став громадянином Кіпру. Але не відмовився від ведення бізнесу у росії. У 2003 році Володимира Крупчака навіть нагородили українським орденом «За заслуги» за збереження культурних традицій українців в росії.

Нагадаємо, Печерський районний суд Києва заарештував готелі мережі Premier, ТРЦ "Метрополіс" та приміщення у ТЦ "Метроград" за підозрою у зв'язках з російською елітою.

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.