Екс-власниця "Златобанку" з Дніпра не змогла стягнути пів мільярда гривень з НБУ

Жінка намагалася отримати компенсацію за забраний у неї та ліквідований банк. Однак Верховний Суд вирішив інакше

Екс-власниця "Златобанку" з Дніпра не змогла стягнути пів мільярда гривень з НБУ
НБУ визнав "Златобанк" неплатоспроможним ще у 2015 році, відтоді власниця хоче отримати компенсацію

Зареєстрована у Дніпрі колишня власниця "Златобанку" Олена Якіменко намагалася через суди отримати компенсацію за свій банк. Його було вирішено ліквідувати Нацбанком України у лютому 2015 року через наявні системні проблеми. При цьому у збитку залишилася держава, яка змушена була погашати борги банку, яких виявилося більше, ніж активів. 

Після програшу у Господарському суді Києва фірма власниці банку ТОВ "Авангард-Експо" (володіла 97,94% акцій банку) пішла далі. Цього разу фірма програла свій позов до Національного банку України на 499 млн 623 тис. 824 грн у Верховному Суді (Касаційний господарський суд) 22 листопада 2023 року. Про це повідомляє пресслужба НБУ.

Власницею ТОВ «Авангард-Експо» є мешканка Дніпра Олена Якіменко. Ще 2,06% акцій банку належали ТОВ «Агробудконсалтинг», ця фірма також належала Олені Якіменко (раніше власницею була донька засновниці банку Ольга Якименко). Банк працював з 2008 по 2015 рік. У «Златобанку» Олена Якіменко була керівницею ради, її донька була першим заступником голови ради. 

“Акціонер банку не зміг ані обґрунтувати заявлену ним до стягнення суму шкоди, ані довести сам факт її наявності. Тому Верховний Суд підтримав правову позицію Національного банку”, – зазначив начальник управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту Національного банку України Віктор Григорчук.

Правління Національного банку України 13 лютого 2015 року прийняло постанову про визнання "Златобанку" неплатоспроможним. Акціонерка банку домоглася оскарження цього рішення у суді. Завдяки цьому питання ліквідації банку постійно відкладалося. Процес ліквідації офіційно розпочали лише у лютому 2021 року. У 2019 році власниця перейменувала банк на "Злато" та намагалася провести його через процедуру банкрутства у такій формі, яка не передбачена для комерційних банків, проте НБУ у суді домігся скасування банкрутства банку.

Справа "Златобанку"

Попри те, що банк офіційно належав мешканці Дніпра Олені Якіменко, його пов'язували з українсько-грецьким мультимільйонером з Донеччини Леонідом Юрушевим. Раніше Юрушев був партнером Ріната Ахметова у ряді бізнесів. Олена Якіменко працювала заступником голови правління у банку «Форум» до того, як Юрушев продав його у 2008 році. Після цього вона створила власний «Златобанк». ЗМІ писали і про зв’язки Якіменко з тодішньою головою НБУ Валерією Гонтарєвою та родиною тодішнього Генпрокурора України Юрія Луценка.

13 лютого 2015 року в НБУ вирішили визнати цей комерційний банк неплатоспроможним. Тоді з активами 7,9 млрд грн він посідав 27-е місце в Україні. А Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) оцінив реальну вартість активів у 1,6 млрд при зобов’язаннях на 6,9 млрд грн. У банку зберігали гроші понад 115 тисяч осіб, загальний обсяг депозитів населення становив 4,2 млрд грн. У судах власниця банку намагалася довести незаконність виведення її дітища з ринку, вказуючи на порушення з боку НБУ. 

За інформацією сайту «ПроСуд», у 2015 році Фонд гарантування вкладів звинуватив "Златобанк" у значному завищенні вартості активів, у махінаціях з іпотекою та використанні незаконних схем виведення та розкрадання коштів. Проте Верховний Суд прийшов на допомогу банку та постановив, що його ліквідація була незаконною. Це заблокувало процедуру виплат коштів вкладникам.

У лютому 2021 року Фонд гарантування заявив, що де-юре і де-факто відновив контроль над «Златобанком». Як зауважував ФГВФО, майже два роки «Златобанк» перебував у статусі «зомбі-банку». Колишні акціонери у судовому порядку домоглися оскарження рішень про визнання банку неплатоспроможним і тим самим не давали розпочати його ліквідацію. При цьому станом на липень 2023 року на банк перепадало 6,5 млрд грн не повернутих кредитів — тобто тих, які взяли у банку, коли він ще працював.

А буквально нещодавно Фонд гарантування вкладів виставив на продаж активи банку на 10,6 млрд грн. В ході аукціону ця сума може стати меншою, доки не знайдеться покупець, готовий заплатити. При цьому продаються права вимог за кредитами. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube