За даними британського видання The Standart колишній співвласник ПриватБанку дуже не хоче, щоб справа банку розглядалася в Англії
Український мільярдер і колишній співвласник українського ПриватБанку Геннадій Боголюбов заплатив своїй дружині 7 млн фунтів стерлінгів за те, щоб вона погодилася переїхати зі столиці Великобританії до Швейцарії. А все для того, щоб запобігти позову ПриватБанку проти Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова у Високому суді Лондона.
Про це Інформатор пише з посиланням на журналіста британського видання The Standart Мартіна Бентама. Як ми писали раніше, державний ПриватБанк ще у грудні 2017 року у Високому суді Лондона розпочав судовий процес проти двох своїх основних ексвласників Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, а також шести корпоративних відповідачів (три англійські компанії та три компанії з БВО — Британських Віргінських островів). Суд видав наказ про всесвітній арешт активів на підставі наданих банком детальних доказів того, що Коломойський та Боголюбов вивели 1,9 млрд дол. шляхом низки шахрайських транзакцій, за допомогою мережі підконтрольних їм компаній. Ці дії були вчинені проти банку у 2013−2014 роках і призвели до його неплатоспроможності та націоналізації у грудні 2016 року.
Як повідомляла британська преса, кошти було виведено через надання кредитів 50 фіктивним компаніям, які не мали кредитної історії, не вели господарську діяльність і не могли належним чином погасити кредити. Потім ці кошти переказували на офшорні рахунки, які, на думку ПриватБанку, були підконтрольними Коломойському та Боголюбову. В офшори йшла нібито передоплата за постачання товарів/ресурсів. При цьому товар так і не поставлявся. Кошти через 90 днів поверталися позичальникам, але потім знову йшли для оплати за новими "договорами". Це все тривало до вересня 2014 року. А 6 компаній, які були залучені у схемі, так і не повернули кошти банку. Як вважають юристи, ця схема була замаскована за сприяння колишніх власників.
Як зазначає британський журналіст Мартін Бентам, Геннадій Боголюбов у Лондоні багато років мешкав в особняку на Белгрейв Сквер за 62,5 млн фунтів. Однак дружину він намагався вмовити виїхати з Великобританії, щоб "урвати всі зв'язки з цією юрисдикцією", навіть погрожував їй перестати фінансово підтримувати дітей, доки вона не переїде. (Звичайно, ми не можемо перевірити, наскільки це правда, хоча британський журналіст ніби-то посилається на судові документи). А "обірвати зв'язки" з Великобританією потрібно було, щоб не брати участь у судовому процесі у суді в Лондоні проти ПриватБанку. Адже навіть якби суд Високий суд Лондона вирішив, що Коломойський та Боголюбов мають повернути державному банку 1,9 млрд дол., то навряд чи вони б це могли зробити. Сам Боголюбов ще раніше переїхав до Швейцарії, а намір був показати, що британська Феміда не має права розглядати його справу, бо він не має відношення до Британії та не проживає там (як і його сім'я). Втім, за переконанням журналістів, ставка мільярдера не спрацює.
І хоча дружина Боголюбова поїхала з Лондона, сам український бізнесмен придбав конюшню неподалік свого особняка і ще один будинок на Ітон Плейс. Суд має винести свій вердикт у справі у 2024 році. Поки що інформація тримається у таємниці. У 2022 році адвокати українських олігархічних бізнесменів переконали суддю Високого суду Лондона відкласти розгляд справи через початок повномасштабної війни в Україні.
ПриватБанк у суді вимагає стягнути з колишніх власників 4,5 млрд дол. За даними британського суду, статки Геннадія Боголюбова оцінюються у 3,8 млрд фунтів стерлінгів. Бізнесмен переїхав до Лондона у 2009 році та отримав британське підданство, а у 2017 році переїхав до Лондона.
У грудні 2016 року Кабмін України вирішив націоналізувати ПриватБанк за пропозицією НБУ та власників ПриватБанку. За даними детективного агентства Kroll, до націоналізації у банку процвітали шахрайські схеми, через які йому завдано збитків на 5,5 млрд дол. Колишні власники досі намагаються оскаржити рішення про націоналізацію банку. У ПриватБанку очікують, що рішення Високого суду Лондона з'явиться на початку 2024 року.