З початку липня зареєстровано 88 випадків, на жаль 11 людей померли.
8 жовтня в одній з громад на Черкащині оголосили надзвичайну ситуацію через лихоманку Західного Нілу. Цей небезпечний вірус дійшов до України нещодавно, і, як кажуть у МОЗ, буде поширюватися далі.
Як захистися від цієї лихоманки та до чого тут комарі, чи загрожує Україні новий вірус Марбург – про це ВВС Україна розпитала заступника міністра охорони здоров’я та головного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна.
ВВС: Яка ситуація в регіоні зараз і наскільки лихоманка Західного Нілу загрожує Україні?
Ігор Кузін: Лихоманка Західного Нілу, на жаль, є ендемічною для України, тобто є природною на території України, і вона природно буде поширюватися.
У нас є певний зсув температур по регіонах країни. Якщо раніше ми говорили, що лихоманка Західного Нілу може поширюватися у Херсонській, Одеській областях і в Криму, то зараз велика частина центральної України стає сприятливою для цього. Що значить сприятливою? Лихоманка Західного Нілу передається через птахів. Вони є природним “резервуаром” цього вірусу. Через Україну проходить декілька шляхів перельоту таких птахів.
Потім через комарів може інфікуватися людина або тварини. Лихоманка Західного Нілу була, є і буде. Тут, напевно, треба звикати до того, що ця лихоманка буде у ще більшій кількості в Україні.
ВВС: Скільки зараз у нас є хворих?
Ігор Кузін: За даними ЦГЗ: з початку липня - за 3 місяці - зареєстровано 88 випадків. 11 людей померли.
Хворобу діагностували у Києві та Київській області, по випадку - в Полтавській та Черкаській областях.
ВВС: Що робити? Як захиститися?
Ігор Кузін: На жаль, лихоманка Західного Нілу – це захворювання, яке супроводжується достатньо високими показниками смертності. Від неї немає вакцини і немає специфічного лікування. І тому основна протидія – це, по суті, обмеження гуляння на вулиці, коли там є комарі, без репелентів (засобів від комарів - Ред.).
ВВС: Тобто не допускати, щоб тебе кусали комарі?
Ігор Кузін: Так. Це основні заходи. Найефективніший спосіб профілактики — це запобігання укусам комарів.
Людям, які особливо мешкають поблизу водойм, потрібно використовувати репеленти. Варто носити захисний одяг, встановлювати сітки на вікнах, не бути біля стоячої води, де розмножуються комарі. Від людини до людини хвороба не передається.
ВВС: А якщо це вже є – як відрізнити лихоманку Західного Нілу від інших лихоманок?
Ігор Кузін: Лише йти до лікаря. Самостійно поставити діагноз неможливо. Бо лихоманок може бути сотні, і причин для них точно так само сотні.
Якщо людина знає, що її вкусив комар, і після цього у неї підвищилась температура, погіршення самопочуття, почалися головні болі, якісь інші симптоми, висипи або інші якісь речі – така людина має терміново звернутися до лікаря і повідомити про те, що були укуси комарів.
ВВС: Це те, що має насторожити? Укус комара, а потім лихоманка?
Ігор Кузін: Найчастіше хвороба починає проявлятися через 2-3 дні.
ВВС: Ви вважаєте цю загрозу лихоманки Західного Нілу серйозною для України?
Ігор Кузін: Звісно. Вона є серйозною, вона і буде залишатися серйозною. Треба, щоб люди поступово змінювали свою поведінку стосовно комах.
Для багатьох зараз нонсенс використовувати якісь там репеленти, якщо ви просто виходите в парк. Але в умовах глобальної зміни клімату це реальність і це треба робити.
ВВС: Ще один вірус, який зараз лякає світ, – це вірус Марбург. Він може прийти до нас це теж?
Ігор Кузін: Віруси не мають жодних кордонів.
Вірус Марбург з групи особливо небезпечних інфекцій. Це група гарячок, яка призводить до того, що стається системне ураження судин, і у людини виникає кровотеча з дуже різних систем. З травної системи, з носа, з внутрішніх органів. І це небезпечний стан.
Всі ці гарячки – Марбург, Ебола, Ласса і всі інші – вони в переважній більшості мають достатньо високі показники смертності.
Летальність Марбурга, за різними даними, варіює від 70 до 80%. Найсмертельніша хвиля Марбурзької лихоманки була в Анголі у 2005 році. Тоді жертвами стали понад 300 людей.
У Європі за останні 40 років від цієї хвороби померла лише одна людина, і ще одна — в США після повернення з експедицій до печер Уганди.
Варто розуміти, які є ризики поширення. Основне джерело інфекції перебуває в летючих мишах, які можуть вкусити, якщо людина відвідує печери або спускається в гроти.
Від людини до людини вірус передається лише статевим шляхом або через дуже тісний і тривалий контакт з виділеннями. Тобто це, по суті, кров. 70-80% хворих – це медичні працівники, які не дотримувались правил.