Перевірка тривала з лютого по вересень 2024 року, й за це час Рахункова палата вивчила фінансові показники діяльності ПФУ за 2021-2024 роки.
Завдяки 12,7 млрд доларів від уряду США вдалося відшкодувати майже половину видатків на виплату усіх пенсій українцям за 2022 та 2023 роки. На покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду із державного бюджету у 2022 році спрямовано ще 29,9 млрд грн, а у 2023 році – 26,5 млрд гривень.
Про це свідчать висновки з аудиту Пенсійного фонду.
Рахунковою палатою були виявлені певні недоліки в управлінні коштами, які йшли на виплати пенсій. До прикладу, у липні 2023 року було відновлено обов’язкову фізичну ідентифікацію для внутрішньо переміщених осіб. У підсумку понад 300 тисяч українців не пройшли ідентифікації та, відповідно, не отримали нарахувань. Це близько 1,6 млрд грн щомісяця.
«Аудитори Рахункової палати виявили понад 800 тис. пенсіонерів, які отримували пенсії на тимчасово окупованих рф територіях і на територіях активних бойових дій більш ніж 2,5 роки без фізичної ідентифікації. На виплату пенсій цим громадянам було витрачено 7,7 % всіх річних видатків на виплату пенсій у 2024 році», - йдеться у висновках Рахункової палати.
Інша проблема – прогалини в законодавстві, що регулює пенсійне забезпечення осіб з інвалідністю, військових пенсіонерів.
«Щонайменше 4 млрд грн на рік витрачено на виплату пенсій особам з інвалідністю, яким було відстрочено проходження повторного огляду МСЕК під час воєнного стану», - визначили аудитори.
Також перевірка виявила факти масової реєстрації пенсіонерів за однією адресою - від 6 до 30 осіб в зонах радіоактивного забруднення або гірській місцевості, що передбачає отримання підвищених виплат.
«Неперегляд переліку таких територій упродовж майже 30 років зумовлює додаткові видатки ПФУ на виплату доплат/підвищень до пенсій, а також створює умови для подання значної кількості судових позовів пенсіонерів для отримання таких виплат. На виплату підвищених за рішеннями судів у 2022–2023 роках пенсій держава витратила близько 66,5 млрд грн», - повідомила Рахункова палата.
Станом на 2024 рік в Україні налічується понад 10 млн пенсіонерів. Це близько третини населення. При цьому упродовж 2021-2023 років та І кварталу 2024 року різко скоротилася кількість офіційно працюючих.
«Якщо на початку 2021 року навантаження на 1000 застрахованих осіб становило 868 пенсіонерів, то на початку 2024 року – уже 945 осіб. Всі демографічні показники свідчать про те, що в перспективі частка населення похилого віку постійно зростатиме одночасно зі зменшенням рівня зайнятого населення», - йдеться у висновках ревізії.
Для того, щоб оптимізувати витрати Пенсійного фонду аудитори порадили вирішити питання з перерахунком виплат військовим пенсіонерам та пенсіонерам силових структур та передивитися перелік територій, які належать до гірської місцевості та зони радіоактивного забруднення.
Аудит тривав із лютого по вересень 2024 року, у межах якого проаналізували фінанси Пенсійного фонду за 2021-2024 роки. Метою перевірки було виявлення ризиків та слабких місць у роботі Пенсійного фонду.