Ситуація вже критична: Мінфін закликає терміново закрити "діру" держбюджету в 500 млрд гривень

Міністр фінансів Сергій Марченко розповів про ідею збільшити податки для громадян та бізнесу, діру в бюджеті на 500 млрд гривень, а також про МВФ та допомогу від США.

Ситуація вже критична: Мінфін закликає терміново закрити "діру" держбюджету в 500 млрд гривень
Запускати "друкарський верстат" та починати емісію гривні не планують

Уряд має дві великі проблеми – "діру" держбюджету в 500 млрд гривень та потребу швидко знайти гроші, щоб її закрити. Ці кошти здебільшого потрібні для Сил оборони, у тому числі на зарплати військовим. Шлях, який запропонував Кабмін, щоб розв'язати питання, не сподобався бізнесу – підвищення податків і запровадження деяких нових очікувано викликало негатив та критику підприємців.

За словами Марченка, пропозиції уряду ще досить м’які та не зачіпають найменш захищені верстви населення. За його словами, ситуація наразі критична не лише на поточний, а й на 2025 рік. Про це він розповів в інтерв’ю сайту РБК-Україна.

«Скажіть, коли останній раз в Україні збільшували основні податки? Ми вже третій рік живемо у стані повномасштабної війни, а вітаються широким загалом лише пільги бізнесу. Попри все, збільшення ставки ПДВ – це опція, яка завжди присутня, але вона, скажімо так, дуже проста і водночас болюча для громадян, які захищені найменше», - сказав міністр фінансів Сергій Марченко.

Існує ризик, що після ухвалення податкових ініціатив Мінфіну бізнес піде в «тінь».

«Сподіваємося, що між несплатою податків і потребою забезпечити безпеку країни бізнес зробить правильний вибір. Бо дивно, коли в тебе горить хата, а ти думаєш не про те, як спочатку загасити пожежу, а про те, які шпалери купити. Ми зараз вирішуємо одну конкретну проблему, від якої похідні всі решта – нам потрібен ресурс для сектору безпеки та оборони, щоб Збройні сили мали можливість продовжувати ефективно воювати», - прокоментував Марченко.

За його словами, «оподаткування, та ухилення від нього, можна порівняти з мобілізацією».

«Ми або беремо на себе відповідальність, або живемо в якійсь власній реальності, де хтось інший нехай воює і платить податки. Та це все скоро може закінчитись. Але сама по собі проблема не вирішиться. Треба платити податки і утримувати наші Збройні сили. Це єдиний мій аргумент, чому саме зараз потрібне підвищення податків, чому саме так та чому у такий спосіб», - заявив міністр фінансів.

Сергій Марченко оцінив потреби України на рік у 2 трильйони гривень, «які повністю не забезпечуються податками».

Чому не підвищити ПДВ замість військового збору

«Ключовий негатив – це зростання цін на всі групи товарів, особливо на товари першої необхідності. Зараз ми пропонуємо формат, за якого податки не зростуть для незахищених категорій громадян. Тоді як зростання ставки ПДВ стосуватиметься всіх громадяни України. Умовно кажучи, навіть діти та пенсіонери купують та споживають продукти харчування. Зараз наші заходи не будуть стосуватися безпосередньо пенсіонерів, а це 10,2 мільйона громадян», - пояснив представник уряду.

За баченням очільника Мінфіну, бажаний для країни варіант – це зібрати 120 млрд гривень за рахунок збільшення податків ще цього року.

Нагадаємо, що військовий збір пропонують стягувати з окремих видів операцій: 

  • 5 % від вартості банківських металів, у випадку придбання їх юридичними та фізичними особами у банків;
  • 30 % від вартості реалізованих ювелірних виробів підприємствами, установами та організаціями та ФОП, які здійснюють роздрібну торгівлю ювелірними виробами із золота, платини і дорогоцінного каміння;
  • 15 % від вартості придбаних легкових автомобілів, що підлягають першій державній реєстрації в Україні, крім забезпечення легковими автомобілями осіб з інвалідністю;
  • 5 % від доходу з продажу нерухомого майна фізичними особами, якими протягом звітного податкового року здійснено продаж одного об’єкта нерухомості;
  • 5 % від вартості послуг мобільного зв’язку.

«Щомісяця витрачаємо на сектор безпеки і оборони 166 млрд гривень, кожного дня – в середньому 5,6 млрд гривень. Всі кошти, що ми маємо на Казначейському рахунку через податки або внутрішні запозичення, пріоритетно спрямовуються на сектор безпеки і оборони», - заявив Сергій Марченко та зауважив, що «якщо ми не знайдемо кошти, то вже у вересні можуть бути перебої з грошовими виплатами».

Він нагадав, що на початку цього року, коли виникла затримка з міжнародною допомогою, уряд був вимушений перекидали кошти з грошового забезпечення військових на закупівлю озброєння.

«Через це загальна потреба складає 500 млрд гривень, що ми і передбачили у змінах до бюджету. Це орієнтовно 12 млрд доларів», - пояснив міністр фінансів.

Проте звертатися до НБУ, щоб запустити "друкарський верстат" та почати емісію гривні Мінфін не планує.

«Ми майже на 76 мільярдів гривень перевиконали доходи держбюджету. У нас активна економіка, бізнес сплачує податки, це є наслідком економічної діяльності. Можливо, далі буде просадка, тому що зараз існує проблема з енергозабезпеченням, але я сподіваюся, що це буде незначне коригування в частині понадпланових доходів», - зазначив Сергій Марченко.

Головна Актуально Україна на часі Youtube