Вищий антикорупційний суд заочно заарештував Ігоря Гладковського у справі про збитки на 13 млн грн
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду (ВАКС) підтримав клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) про запобіжний захід для Ігоря Гладковського (Свинарчука). Його батько свого часу працював у РНБО та був бізнес-партнером Петра Порошенка. Молодий бізнесмен є підозрюваним у справі про завдання збитків держпідприємству на майже 13 млн грн.
Мова йде про державну компанію "Укрспецекспорт", яка входить до сфери управління "Укроборонпрому". Про це повідомляє пресслужба САП. За інформацією прокуратури, суд задовольнив клопотання детективів НАБУ, погоджене прокурором САП, і обрав зазначеній особі запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. "Після затримання та доставки до місця проведення досудового розслідування слідчий суддя вирішить питання щодо застосування цього запобіжного заходу", - зазначається в повідомленні.
Як повідомлялося, антикорупційні органи повідомили про підозру генерального директора одного з підприємств державного концерну "Укроборонпром", а також близького родича експершого заступника секретаря РНБО, злочинні дії яких спричинили близько 13 млн грн збитків. Незважаючи на те, що місцезнаходження осіб не встановлено, про підозру вони повідомлені у порядку ст. 135 ст. 278 КПК України, зазначають у САП.
У рамках досудового розслідування за фактами зловживань в оборонній сфері, пов'язаних із діяльністю ДК “Укроборонпром”, розслідування яких САП та НАБУ розпочали після оприлюднення журналістських розслідувань, встановлено, що колишній гендиректор ДК “Укрспецекспорт” вступив у змову з близьким родичем на той час першого заступника секретаря РНБО України з метою надання останньому неправомірної вигоди за рахунок коштів ДК “Укрспецекспорт” шляхом укладання договору про постачання обладнання.
Так, протягом серпня 2016 року — лютого 2017 року зазначені особи забезпечили укладання та виконання необхідних договорів між ДК “Укрспецекспорт” та підконтрольним близькому родичу товариством про закупівлю висотомірів для авіаційної техніки на загальну суму 14,377 млн грн. При цьому різниця між ринковою вартістю товарів та ціною договору склала 12 млн 947 тис. грн.
“Ці дії призвели до того, що ДК “Укрспецекспорт” завдано збитків у розмірі 12,947 млн. грн. У свою чергу, близький родич колишнього першого заступника секретаря РНБО України збагатився на цьому більш ніж на 170 тисяч доларів. Саме стільки він отримав за виконання згаданого контракту”, — повідомляє САП.
У повідомленні не називалися імена фігурантів. Як повідомили джерела у правоохоронних органах, йдеться про Ігоря Гладковського та Павла Букіна. У травні 2023 року за даними сайту "Слово і діло" стало відомо, що Ігор Гладковський виїхав за кордон.
У лютому 2019 року журналісти програми Bihus.info опублікували розслідування у кількох частинах про корупцію в оборонному секторі. За даними журналістів, син тодішнього секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олега Гладковського Ігор разом з партнерами Андрієм Рогозою та Віталієм Жуковим контрабандою ввозили для оборонних підприємств України деталі з росії та з українських військових частин. Постачання проходило через фірми-прокладки за завищеними цінами. Збитки могли сягнути 250 млн грн.
Журналісти вважали причетними до корупційних схем Олега Гладковского, екскерівника "Укрспецекспорту" Павла Букіна та інших посадовців. У НАБУ у 2019 році розпочали досудове розслідування. Незабаром після оприлюднення розслідування були затримані кілька чинних і колишніх посадовців ДП «Спецтехноекспорт», що входить до складу «Укроборонпром». Їх вважають причетними до розтрати коштів держпідприємства оборонної галузі на суму 55,5 мільйонів гривень. Водночас Олег Гладковський (Свинарчук) та його син відкинули будь-які звинувачення.
У квітні 2021 року Ігор Гладковський особисто отримав ще одну підозру, яка також стосувалася корупції в оборонній сфері. Тоді йшлося про отримання 950 тисяч гривень неправомірної вигоди у справі, що стосується компанії "Оптимумспецдеталь". За даними слідства, зусиллями підозрюваного в 2015-2017 роках "Оптимумспецдеталь" отримувала преференції під час укладення договорів та розрахунків з підприємствами державного концерну "Укроборонпром". За це Гладковський отримував вигоду, яка, за домовленостями, мала становити 50 відсотків від загальної суми незаконно отриманого прибутку учасників схеми. У такий спосіб лише за одним договором він отримав 950 тисяч гривень неправомірної вигоди, стверджували тоді у НАБУ.