З 15 грудня продукти до новорічного столу почнуть дорожчати.
Вартість продуктів в Україні в листопаді різко зросла, проте в перші два тижні грудня ціни утримуватимуться на поточному рівні.
Про це у коментарі виданню Главред розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
«Ми очікуємо плато зростання цін приблизно протягом двох тижнів грудня. Пізніше, з 15 грудня, знову почнеться зростання. Але насамперед почнуть зростати ціни на ті товари, які раніше дорожчали найменше, а саме м'ясо, копченості, м'ясопродукти та риба», - розповів експерт.
За його словами, яйця теж зростатимуть у ціні.
«Усе це відбуватиметься перед святами, коли українці запасатимуться продуктами. Це буде тривати приблизно до першої декади січня, а потім у нас протягом місяця-півтора зберігатиметься тривале плато, тому що люди витратять велику кількість коштів на свята», - пояснив Олег Пендзин.
Найнижча ціна яєць в Україні сьогодні - 63-64 гривні за десяток, а максимальна їх вартість залежатиме від купівельної спроможності українців.
За даними Державної служби статистики, в останні місяці темпи подорожчання продуктів прискорилися. Якщо у вересні зростання становило 1,5%, то в жовтні – вже 3,3%. Найбільше подорожчали яйця (+18,1%) та овочі (+18,2%).
Основні зміни у цінах у жовтні були такі:
За рік: з жовтня 2023 до жовтня 2024 року зростання вартості продуктів склало 10,8%.
Економіст Олег Пендзин у коментарі каналу 24 зазначив, що на зростання цін вплинули кілька факторів. Серед основних причин експерт назвав:
Таким чином, цьогорічний урожай виявився невеликим, тому це вплинуло на ціни в магазинах.
«В структурі нашого споживчого кошика збільшується попит на дешевий сегмент. Тобто ті люди, що раніше собі дозволяли купити дорогу мʼясо та рибу, зараз активно обирають з дешевих сегментів, тому що у них менше грошей», - пояснив економіст.
Нагадаємо, що за даними центру Разумкова, зросла частка громадян, які відповідають, що ледве зводять кінці з кінцями та грошей не вистачає навіть на необхідні продукти. 44% українців відповіли, що намагаються купувати найдешевші продукти, менше зважаючи на їхню якість.