Після початку повномасштабної війни, Україна, за домовленістю з приватними кредиторами, припинила виплати за облігаціями, однак мораторій спливає у серпні.
Поки що кредитори не пристали на пропозицію Кабміну реструктуризувати борг. Наразі британська неурядова організація Debt Justice закликає новий уряд країни захистити Україну від можливих судових позовів. Активісти зазначають, що українські облігації випущено за законами Британії, тому уряд може закріпити в законі, що кредитори не можуть подавати до суду на Україну поки триває війна
Як повідомляє Голос Америки із посиланням на видання The Guardian, Україна веде переговори з власниками облігацій і вимагає списання боргу на 60% від 24 мільярдів доларів, які вона винна приватним кредиторам. Власники облігацій, серед яких такі великі інвестиційні групи, як BlackRock, Pimco, Fidelity і AllianceBernstein, заявили, що готові погодитися на 20% збитків. Проте переговори ще тривають.
Нагадаємо, що кредитори України, включаючи Велику Британію, погодилися продовжити призупинення виплат Києвом боргу до 2027 року, але домовленості про продовження угоди з приватними кредиторами не було.
«Якщо до кінця цього місяця (липня – ред.) не буде укладено угоду або не буде узгоджено продовження дворічного мораторію, Україна офіційно оголосить дефолт за своїми боргами у вересні», - йдеться у матеріалі The Guardian.
Київ побоюється, що після закінчення терміну менеджери активів продадуть свої облігації хедж-фондам, які потім подадуть до суду.
«Облігації України регулюються законодавством Великої Британії, тому майбутній уряд Великої Британії міг би ухвалити закон на підтримку України, чітко вказавши, що жоден кредитор не може подати до суду на країну, поки триває війна», – сказала виконавчий директор Debt Justice Хайді Чоу.
Як пише сайт "Економічна правда", Україна прагне реструктурувати євробонди, випущені "Укренерго" та "Укравтодор", адже на них поширюється державна гарантія. Якщо ці компанії не зможуть обслуговувати зобов'язання, то цей тягар впаде на плечі уряду.
Україна запропонувала два варіанти того, як можна реструктуризувати борг. Перший варіант пропозиції уряду передбачав наступні умови:
Очікується, що у 2024-2027 роках Україна витратить на виплати за цими бондами 680 млн дол.
Другий варіант пропозиції уряду:
Останній негативний прогноз МВФ щодо зростання економіки України через постійні обстріли енергетичної інфраструктури може допомогти сторонам домовитися.
Однак ще один ризик переговорів полягає у тому, що уряд та кредитори можуть просто фізично не встигнути домовитися. У такому разі Україна може зазнати першого у своїй історії дефолту.
«Україна вже 2 роки відчуває усі наслідки дефолту попри те, що не оголошувала його. Зокрема, міжнародні ринки капіталу для неї закриті, а вже випущені облігації торгуються зі значним дисконтом. На курс гривні настання дефолту також не вплине», - йдеться у матеріалі «Економічної правди».
Навіть у разі успіху у переговорах Україні не вдасться уникнути дефолту – принаймні, у розумінні кредитних рейтингових агенцій. Це може мати наслідки для довгострокових перспектив України.