Україна на межі дефолту: як це вплине на курс гривні

Після початку повномасштабної війни, Україна, за домовленістю з приватними кредиторами, припинила виплати за облігаціями, однак мораторій спливає у серпні.

Україна на межі дефолту: як це вплине на курс гривні
Україна вже 2 роки відчуває усі наслідки дефолту

Поки що кредитори не пристали на пропозицію Кабміну реструктуризувати борг. Наразі британська неурядова організація Debt Justice закликає новий уряд країни захистити Україну від можливих судових позовів. Активісти зазначають, що українські облігації випущено за законами Британії, тому уряд може закріпити в законі, що кредитори не можуть подавати до суду на Україну поки триває війна

Як повідомляє Голос Америки із посиланням на видання The Guardian, Україна веде переговори з власниками облігацій і вимагає списання боргу на 60% від 24 мільярдів доларів, які вона винна приватним кредиторам. Власники облігацій, серед яких такі великі інвестиційні групи, як BlackRock, Pimco, Fidelity і AllianceBernstein, заявили, що готові погодитися на 20% збитків. Проте переговори ще тривають.

Україна на межі дефолту: як це вплине на курс гривні 1

Нагадаємо, що кредитори України, включаючи Велику Британію, погодилися продовжити призупинення виплат Києвом боргу до 2027 року, але домовленості про продовження угоди з приватними кредиторами не було.

«Якщо до кінця цього місяця (липня – ред.) не буде укладено угоду або не буде узгоджено продовження дворічного мораторію, Україна офіційно оголосить дефолт за своїми боргами у вересні», - йдеться у матеріалі The Guardian.

Київ побоюється, що після закінчення терміну менеджери активів продадуть свої облігації хедж-фондам, які потім подадуть до суду.

«Облігації України регулюються законодавством Великої Британії, тому майбутній уряд Великої Британії міг би ухвалити закон на підтримку України, чітко вказавши, що жоден кредитор не може подати до суду на країну, поки триває війна», – сказала виконавчий директор Debt Justice Хайді Чоу.

Зрозуміти та пробачити борги

Як пише сайт "Економічна правда", Україна прагне реструктурувати євробонди, випущені "Укренерго" та "Укравтодор", адже на них поширюється державна гарантія. Якщо ці компанії не зможуть обслуговувати зобов'язання, то цей тягар впаде на плечі уряду. 

Україна запропонувала два варіанти того, як можна реструктуризувати борг. Перший варіант пропозиції уряду передбачав наступні умови:

  • Безумовне списання 25% боргу.
  • Умовне списання ще 35% боргу. На ці 35% уряд випустить інструмент відновлення (Ukraine Recovery Instrument або URI), який кредитори зможуть обміняти на звичайні євробонди у 2027 році за умови, що ВВП України у 2025-2026 році сягне 85% від довоєнного.
  • На решту 40% боргу Україна випустить 5 серій нових євробондів, з терміном погашення у 2034-2040 роках. Ці папери уряд почне обслуговувати вже у 2024 році, але ставки будуть зменшені: 1% річних у 2024-2025 роках, 3% – у 2026-2027 роках та 6% – з 2028 року і до моменту погашення.

Очікується, що у 2024-2027 роках Україна витратить на виплати за цими бондами 680 млн дол.

Другий варіант пропозиції уряду:

  • Безумовне списання 52,5% боргу.
  • На решту 47,5% Україна випускає 5 серій нових євробондів, виплати за якими починаються вже цьогоріч. Ставки за ними відповідають умовам першої пропозиції: 1% річних у 2024-2025 роках, 3% – у 2026-2027 роках та 6% – починаючи з 2028 року і до погашення.

Останній негативний прогноз МВФ щодо зростання економіки України через постійні обстріли енергетичної інфраструктури може допомогти сторонам домовитися.

Однак ще один ризик переговорів полягає у тому, що уряд та кредитори можуть просто фізично не встигнути домовитися. У такому разі Україна може зазнати першого у своїй історії дефолту.

«Україна вже 2 роки відчуває усі наслідки дефолту попри те, що не оголошувала його. Зокрема, міжнародні ринки капіталу для неї закриті, а вже випущені облігації торгуються зі значним дисконтом. На курс гривні настання дефолту також не вплине», - йдеться у матеріалі «Економічної правди».

Навіть у разі успіху у переговорах Україні не вдасться уникнути дефолту – принаймні, у розумінні кредитних рейтингових агенцій. Це може мати наслідки для довгострокових перспектив України.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube