Майже половина - 49% від загальної суми боргів за тепло та гарячу воду припадає на Харківську область (7,7 млрд грн) та Київ (6,1 млрд грн).
Станом на 1 жовтня 2024 року українці заборгували за постачання тепла та гарячої води 28,5 млрд грн. Це на 2,6 млрд грн (10%) більше, ніж у жовтні минулого року, коли сума боргу складала 25,9 млрд грн. Водночас у порівнянні з початком цього року (33,1 млрд грн), борг зменшився на 4,5 млрд грн, або на 14%.
Про це 2 грудня повідомив український аналітичний центр DiXi Group з посиланням на дані сайту Energy Map.
«Майже половина (49%) від загальної суми боргів за тепло та гарячу воду припадає на Харківську область (7,7 млрд грн) та Київ (6,1 млрд грн), де сконцентровано найбільшу кількість абонентів», - йдеться у матеріалі.
У Києві послугами користуються 1 134 тис. абонентів теплопостачання та 981 тис. абонентів гарячого водопостачання. На Харківщині таких абонентів 613 тис. та 451 тис. відповідно.
Споживачі ще п’яти областей заборгували понад мільярд:
«Ці області (крім Херсонської) також входять до лідерів за кількістю споживачів теплопостачання – від 214 тис. на Донеччині до 526 тис. на Дніпропетровщині. Водночас послуга гарячого водопостачання тут переважно відсутня, виняток становить Дніпропетровська область, де її отримують лише 5 тис. абонентів», - написано у дослідженні.
Найменша сума боргу, що не перевищує 200 млн грн, у споживачів західних областей:
«Кількість користувачів послуг централізованого теплопостачання та гарячої води у цих регіонах незначна, становить відповідно лише 6,7% та 3,3% від загальної кількості споживачів в Україні», - йдеться у статті.
Споживачі на Закарпатті заборгували найменше – 0,1 млн грн, що пов’язано з відсутністю централізованого опалення в більшості населених пунктів області.
Як пише аналітичний центр DiXi Group, попри законодавчий мораторій на перегляд тарифів для населення на період воєнного стану та систему адресних субсидій, з року в рік сума боргу зростає.
«У жовтні 2021 року заборгованість за тепло та гарячу воду становила 19,3 млрд грн. До жовтня 2023 року вона збільшилася на 34%, досягнувши 25,9 млрд грн. У 2024 році сума боргу зросла на 48% порівняно з 2021 роком та на 10% у порівнянні з минулим роком. Дані за 2022 рік відсутні у публічному доступі», - написано у матеріалі.
За 9 місяців 2024 року українці сплатили за послуги постачання тепла та гарячої води 116,1% від нарахованих сум з урахуванням часткового погашення боргів минулих періодів. Це традиційна тенденція для неопалювального сезону (з квітня по вересень), коли рівень оплати перевищує 100%. Натомість в опалювальний сезон, коли нарахування значно зростають, оплата зазвичай нижча за 100%. Таким чином, більшість родин протягом року виходять на повну оплату спожитих послуг.
Найнижчий рівень розрахунків зафіксовано в трьох прифронтових областях:
Найвищий рівень оплат:
Крім послуг постачання тепла та гарячої води, українці заборгували 9,1 млрд грн за централізоване водопостачання та водовідведення та 2 млрд грн – за вивіз побутового сміття.
«Дані про заборгованість за газо- та електропостачання наразі не публікують. Станом на 31 грудня 2021 року несплата становила 33,8 млрд грн (газ) та 7,7 млрд грн (електрика) відповідно», - повідомили в DiXi Group.
Нагадаємо, що в Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Луганській, Одеській, Херсонській та Чернівецькій областях послуги з гарячого водопостачання не надаються.