Уряд хоче забрати гроші з рахунків пенсіонерів-переселенців у 2025 році

В Мінфіні вважають, що орієнтовна сума коштів, яку можуть вилучити з рахунків пенсіонерів-переселенців, становить 11,3 млрд грн.

Уряд хоче забрати гроші з рахунків пенсіонерів-переселенців у 2025 році
Пенсіонер може поновити виплати, проте механізму як це робити поки немає.

Кабінет міністрів 13 вересня цього року затвердив та виніс на розгляд парламенту законопроєкт про державний бюджет. Зокрема, уряд пропонує збільшити максимальний розмір єдиного соціального внеску (ЄСВ), а також забрати з банківських рахунків пенсіонерів-переселенців гроші, якщо ці рахунки не використовувалися протягом року.

Про це 27 вересня повідомив сайт «Економічної правди»

Стаття 41 законопроєкту зобов'язує Ощадбанк переказати залишки коштів на пенсійних рахунках внутрішньо переміщених осіб, відкритих у цьому банку, назад у Пенсійний фонд (ПФУ).

«Це стосується тих рахунків пенсіонерів-переселенців, за якими не було руху коштів (зняття готівки, безготівкових розрахунків чи переказів) протягом останніх 12 місяців, тобто впродовж 2024 року», - написано у матеріалі ЕП.

Крім того, уряд пропонує забрати гроші з рахунків пенсіонерів-переселенців, які не пройшли фізичну ідентифікацію протягом шести місяців з моменту, коли така ідентифікація мала відбутися.

Як пояснили в Мінсоцполітики, ця стаття стосується переселенців, зареєстрованих до початку великої війни.

Якщо після вилучення коштів з пенсійних рахунків переселенець вирішить звернутися до ПФУ чи Ощадбанку, то держава відновить виплату пенсії такій особі. Порядок відновлення виплат ще має затвердити Кабмін.

Наразі, в Мінфіні вважають, що орієнтовна сума коштів, яку можуть вилучити з рахунків пенсіонерів-переселенців, становить 11,3 млрд грн.

Чому у пенсіонерів забирають кошти

Пенсійний фонд в Україні майже завжди був дефіцитним: його власних надходжень у вигляді ЄСВ не вистачало для виплат за зобов'язаннями. Проте під час великої війни ця ситуація змінилася. Завдяки тому, що держава сплачує ЄСВ за сотні тисяч військовослужбовців, баланс ПФУ вирівнявся.

«Цього року бюджет ПФУ є бездефіцитним в частині зобовʼязань, які мають фінансуватися завдяки ЄСВ», – повідомили в Мінсоцполітики.

Однак якщо дефіциту Пенсійного фонду немає, то навіщо забирати кошти в пенсіонерів-переселенців? Річ у тім, що ПФУ фінансує лише страхові пенсії, які виплачуються відповідно до загального пенсійного законодавства, а спецпенсії для колишніх суддів, прокурорів та військових фінансують з держбюджету.

Оскільки спецпенсіонерів в Україні набагато більше, ніж у будь-якій розвиненій країні (21% в Україні порівняно з 6% в Польщі, де цей показник найвищий серед країн-членів Організації економічного співробітництва та розвитку), то і видатки на виплати таким українцям вимірюються сотнями мільярдів гривень.

У 2025 році уряд планує перекласти частину зобов'язань перед спецпенсіонерами з держбюджету на ПФУ. Наразі ПФУ лише співфінансує пенсії цим категоріям осіб. Інша частина спецпенсії сплачувалася з держбюджету. Саме її уряд хоче перекласти на Пенсійний фонд.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube