В Україні змінили правила відпустки: хто і скільки днів відпочиватиме, і які компенсації

В Україні змінили правила щодо виходу у відпустку

В Україні запровадили нові правила відпустки
В Україні запровадили нові правила відпустки

В українському парламенті ухвалили законопроєкт № 8313 "Про впорядкування надання та використання різних видів відпусток в Україні". Цей документ змінює правила відпусток для багатьох громадян. Стало відомо, кого торкнуться нововведення. 

Законопроєкт № 8313, зокрема, змінює й правила декретної відпустки. Тепер відпустка в разі народження дитини можлива не пізніше трьох місяців із дня народження малюка. У випадку, якщо батько дитини не уклав офіційний шлюб із матір'ю дитини, він може отримати цю відпустку лише за рішенням суду. Якщо ж йдеться про усиновлення, то відпустку можна буде отримати незалежно від того, скільки дитині років.

При цьому документ змінив правила надання відпустки за власний рахунок. Тепер загальний максимальний термін відпочинку без збереження заробітної плани за сімейними обставинами збільшили вдвічі. Якщо раніше це було 15 календарних днів на рік, то тепер - 30 календарних днів. 

Мобілізованим працівникам повинні будуть виплачувати компенсацію за всі дні щорічної відпустки, які не були використані. Водночас демобілізовані військовослужбовці мають право на те, щоб відпочивати протягом двох місяців. Йдеться про відпочинок із виплатою відповідного до цього терміну грошового забезпечення захисника або захисниці. 

При цьому деяким громадянам роботодавці можуть відмовляти в наданні відпустки. Це стосується воєнного стану в Україні. Доки воєнний стан на території нашої держави діє, працівнику можуть відмовити у відпустці, якщо він працює:

  • На об'єкті критичної інфраструктури;
  • На виробництві товарів оборонного призначення;
  • На виконанні мобілізаційного завдання (замовлення). 

Виплати по безробіттю

Слід нагадати, що українці, які втратили роботу, можуть отримувати державну допомогу. Для цього потрібно стати на облік у Центрі зайнятості. У 2023 році грошову допомогу можна отримувати лише за умови, що страховий стаж протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становитиме не менше ніж 7 місяців.

Максимальний розмір виплат у зв'язку з безробіттям під час воєнного стану не може бути більшим за 6 700 гривень (розмір мінімальної зарплати). При цьому безробітним строк надання допомоги визначатимуть залежно від страхового стажу:

  • до 3 років – 180 календарних днів;
  • від 3 до 6 років – 210 календарних днів;
  • від 6 до 12 років – 240 календарних днів;
  • від 12 до 18 років – 270 календарних днів;
  • від 18 до 24 років – 300 календарних днів;
  • від 24 до 30 років – 330 календарних днів;
  • понад 30 років – 360 календарних днів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube