Грудинка подорожчала з 167,72 грн/кг до 179,29 грн/кг, а лопатка зросла в ціні із 172,27 грн/кг до 177,40 грн/кг.
Основний "ціновий удар" на себе взяли преміальні частини свинини — вирізка, корейка, стейк та ошийок. Однак цьогоріч, у порівнянні з 2023 роком, розбіжність між цінами на куряче філе та свинину, навпаки, зменшилася.
Про це свідчать результати моніторингу цін у національних торгових мереж аналітичного відділу Асоціації "Свинарі України", які опублікували 12 листопада.
За підсумками жовтня середня роздрібна ціна кілограма охолодженої свинини склала 207,9 грн/кг. Це на 2,2% чи 4,4 грн/кг вище ніж місяцем раніше.
"У жовтні середня ціна на охолоджені свинячі напівфабрикати дісталася найвищої позначки минулого року, яку фіксували у вересні 2023-го", - повідомляють аналітики профільного об’єднання.
Експерти вказують на те, що минулого року основним рушієм для здороження свинини у роздріб було зростання закупівлі свинини живою масою. Але цьогоріч ситуація інакша: середня ціна на ринку живця у жовтні була на 31% нижчою за показник минулорічного вересня.
"Це пов’язано зі змінами на інших етапах ланцюга ціноутворення. Зокрема, рівень цін на охолоджені свинячі напівтуші вищий за торішні за відповідних цін закупівлі. Це частково пов’язано з потребою боєнь компенсувати зниження цін на супутні продукти забою свиней (шкури, жир, субпродукти), пропозиція яких цього року вища, а попит, навпаки, істотно слабший", - пояснюють в Асоціації.
Основний „ціновий удар” у здороженні при цьому на себе беруть преміальні частини — вирізка, корейка, стейк та ошийок. З іншого боку, цьогоріч, на противагу минулому року, розбіжність між цінами на куряче філе та свинину, навпаки, зменшилася. А не преміальні частини, такі як лопатка, стегно та грудинка стали навіть доступнішими.
Порівняно з минулим місяцем, вартість свинини помітно змінилася:
У листопаді ціни на хліб у роздрібній торгівлі можуть зрости ще на 10−15%. У разі, якщо цього не станеться, виробники будуть змушені зменшувати обсяги постачань до магазинів. Про це заявив президент Всеукраїнської асоціації пекарів та голова компанії Київ Хліб Юрій Дученко.
За його словами, ціни в супермаркетах лише «наздоганяють» реальне зростання витрат виробників. При цьому практично всі складники собівартості хліба продовжують дорожчати.
"З листопада до кінця року ми очікуємо подорожчання борошна ще на 11% (зараз хлібопеки купують його по 15,5−16 тисяч гриві на тонну з ПДВ), упаковки — на 10%, логістики — на 8%, газу — на 11%, електроенергії — на 11%", — каже Дученко.
При цьому споживання хліба в Україні знижується, зокрема через його подорожчання за останній рік споживання впало приблизно на 5%.
"Особливо відчутно знижується попит одразу після підвищення цін. Потім люди звикають, і споживання трохи вирівнюється, але за підсумками року падіння все одно буде", — зазначив Дученко.
Він також додав, що листопадове подорожчання хліба стане останнім цього року — у грудні цінники не коригуватимуть.