Як в Україні може змінитися пенсійна система: пояснення Кабміну

Законопроєкти планують внести до ВР у вересні цього року, а ухвалити зміни зможуть, у найкращому випадку, на початку 2025 року.

Як в Україні може змінитися пенсійна система: пояснення Кабміну
Ймовірно, що нова пенсійна система почне працювати з 2026 року.

Пенсії в Україні можуть нараховувати інакше — в Кабміні хочуть запровадити накопичувальне пенсійне забезпечення, і відповідний проєкт закону (№ 9212) з Верховної Ради повернули на доопрацювання, а згодом уряд вніс у нього рекомендовані правки.

Про це розповіла міністр соцполітики Оксана Жолнович в інтерв’ю «Укрінформу»

За її словами, пенсійна система України, як і багатьох інших держав, передбачає кілька компонентів:

  • обов’язкову накопичувальну;
  • добровільну накопичувальну;
  • солідарну.

Оксана Жолнович додала, що в Україні ще хочуть запровадити професійну накопичувальну систему.

Чому потрібні зміни

У міністерстві соцполітики заявили, що сьогоднішня система часто і багато піддавалася змінам. І через це обрахунок пенсії ускладнився.

«Наразі вона містить масу добавок і дотяжок, наприклад, враховується дотяжка до прожиткового мінімуму, дотяжка за стаж тощо. Люди вимушені йти до фахівців, щоб вирахувати свою пенсію, бо самому це зробити майже неможливо. І ми хочемо спростити цей механізм», - заявила чиновниця.

В уряді планують зробити систему, яка враховуватиме два критерії:

  • кількість років, які людина відпрацювала,
  • кількість внесків, які людина кожного місяця сплачувала.

«Це конвертуватиметься у певну кількість балів. Відповідно вартість кожного бала дорівнюватиме 30% від середньої заробітної плати в конкретному році», — сказала міністерка.

За її словами, якщо людина працювала 35 років й кожного місяця отримували таку середню зарплату, якою вона тоді була, то у солідарній пенсійній системі може сподіватися на отримання не менше 30% від заробленої суми. Крім того, якщо ви пропрацювали мінімум 15 років і зайшли в пенсійну систему, то точно матимете право на 30% від мінімальної заробітної плати в тому році.

«Сукупно це дасть заміщення тільки в солідарній пенсійній системі на рівні 40% від заробітку людини. Водночас солідарний внесок у пенсійну систему становить 18%, а ми повертаємо 40%. Це приріст у два рази – жоден банк такого приросту не дає. Солідарна система – найбільш надійна, бо вона гарантована державою і насправді дає дуже хороший приріст», - заявила Оксана Жолнович.

З 2026 року в Україні планують запровадити професійні накопичення. Під це вже розроблений відповідний законопроєкт.

«Таке накопичення буде збалансоване зменшенням податкового навантаження на роботодавця. Тоді людина зможе накопичити ще щонайменше 20% свого заробітку впродовж життя. І це вже разом становитиме 60%. А якщо добровільні накопичення порахувати і для тих, у кого буде професійна система, то ми отримаємо не менше як 60% покриття пенсією доходу, який людина отримувала, працюючи», - пояснили в Мінсоцполітики.

Відповідні законопроєкти планують внести до ВР у вересні цього року. Ухвалити зміни зможуть, у найкращому випадку, на початку 2025 року. Ймовірно, що нова пенсійна система почне працювати з 2026 року.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube