У липні купівля валюти населенням становила $1 117 млн, що є рекордом за 12 років.
Негативні настрої спонукають до зростання попиту на валюту. Задля стабілізації валютного курсу в липні НБУ збільшив обсяги продажу валюти.
Що буде з курсом долара у вересні, у коментарі Фактам ICTV пояснив кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.
За його словами, після різкого зростання курсу долара в липні (22 липня офіційний курс долара від Національного банку України становив 41,49 грн – ред.) відбулася корекція. Однак, додає експерт, на ринку зазвичай так буває перед різким рухом. Тому цілком можливо, що курс долара у вересні різко зросте, як у липні.
Валютний курс повністю регулюється НБУ, тому, можливо, девальвація буде більш плавною.
«Наразі ситуація в економіці залишається напруженою. Відключення електроенергії негативно позначаються на роботі підприємств. Настрої бізнесу погіршилися, економіка уповільнюється. Попереду важкий осінньо-зимовий період, під час якого відключення електроенергії можуть бути більш тривалими. Можливі також перебої з опаленням та водопостачанням», - заявив Олександр Хмелевський.
Кандидат економічних наук констатує: погіршення економічної ситуації негативно позначатиметься на валютному курсі. Гострою є також проблема наповнення держбюджету. Влада планує вирішити її підвищенням податків.
Проте такий крок, певен Олександр Хмелевський, зумовить подальше уповільнення економіки, а, можливо, і її падіння. Зрештою бажаної суми податкових надходжень отримати не вдасться, тому питання збільшення грошової емісії наприкінці року постане дуже гостро, вважає експерт. Зростання емісії відповідно зумовить посилення інфляції та девальвації гривні.
Негативні настрої спонукають до зростання попиту на валюту. У липні чиста купівля валюти населенням становила $1 117 млн, що є рекордом за 12 років.
Задля стабілізації валютного курсу в липні НБУ збільшив обсяги продажу валюти на міжбанку. Було продано $3,3 млрд, що на 11% більше, ніж в червні. Хоча в серпні валютні інтервенції НБУ зменшилися, однак загалом обсяги продажу валюти залишаються вищими, ніж у середньому за рік.
У липні валютні резерви знизилися на $660 млн – до $37,2 млрд.
«Хоча обсяг валютних резервів є цілком достатнім для підтримання стабільності гривні, але вже протягом чотирьох місяців триває їхнє скорочення. Перспективи їхнього поповнення залишаються не надто оптимістичними», - вважає Олександр Хмелевський.
Передбачені кошти від Євросоюзу на поточний рік теж майже закінчилися. Тому тенденція до скорочення валютних резервів триватиме й надалі
Як пояснив експерт, 30 вересня закінчується фінансовий рік у США, тому є ризик того, що Україна не встигне отримати в повному обсязі допомогу від Сполучених Штатів, що була закладена в пакет допомоги Україні, який після піврічних дебатів 24 квітня був нарешті ухвалений Конгресом.
«Питання про виділення нового пакета допомоги наразі не розглядається. До нього можуть повернутися не раніше лютого 2025 року, коли на посаду вступить новий президент США та буде сформовано уряд», – говорить Олександр Хмелевський.
Самі ж вибори у США, що наближаються, впливатимуть на ситуацію на світових фінансових ринках, проте вони суттєво не позначаться на поточній ситуації з валютним курсом в Україні.
На переконання кандидата економічних наук, розвиток російського наступу на Донеччині посилюватиме панічні настрої в суспільстві та спонукатиме населення скуповувати валюту.
Нові руйнування енергетичної інфраструктури, особливо в осінньо-зимовий період, можуть зумовити зупинку багатьох підприємств, що погіршить економічну ситуацію і в перспективі спричинить збільшення попиту на валюту.
Успіхи України на фронті та атаки на російські об’єкти можуть зменшувати негативні настрої в суспільстві, але навряд чи змінять тенденції валютного курсу. Проведення другого Саміту миру теж ніяк не позначиться на валютному курсі, переконаний експерт.
За словами Олександра Хмелевського, найближча ціль залишається на позначці 42 грн за 1$. Імовірно, у вересні її буде подолано.
Наразі дедалі більше українців зберігають свої заощадження не в гривні, а в іноземній валюті. Через негативні очікування попит на валюту у вересні, вочевидь, зросте порівняно з серпнем.
Тим, хто вже вклав свої заощадження в іноземну валюту, варто її зберігати та продавати лише в крайньому разі, зауважує експерт.