Яку частку з доходів «забирає» оренда житла в різних містах України: результати дослідження

У Києві оренда однокімнатної квартири становить 68% середньої зарплати в місті, а в Харкові — 21% від зарплати

Яку частку з доходів «забирає» оренда житла в різних містах України: результати дослідження
Чим далі від фронту, тим оренда дорожча

Як залежить вартість оренди та доступність житла від доходів, та яку їх частку українці витрачають на оренду.

Про це йдеться в новому дослідженні ЛУН та Work.ua, передає finance.ua. Вони створили спільний аналітичний проєкт, який дає змогу проаналізувати рівень добробуту українців.

Першим кроком стало порівняння середніх зарплат в місті з медіаною оренди житла.

Яку частку з доходів «забирає» оренда житла в різних містах України: результати дослідження 1

За даними ЛУН, оренда однокімнатної квартири становить:

  • для Ужгорода — це 87% середньої зарплати в місті,
  • для Львова — 80%,
  • для Києва - 68%,
  • для Харкова — 21%.

«Якщо розглядати цей показник у мирні часи, то чим менший відсоток, тим вищий рівень добробуту в тому чи іншому місті», - написано у матеріалі.

В Харкові через постійні обстріли та загальну небезпеку для міста оренда залишається дуже низькою від лютого 2022 року. Тобто це не свідчить про загальний добробут в місті, але, зокрема, може бути фактором, чому частина людей не виїжджають у більш безпечні регіони.

Яку частку з доходів «забирає» оренда житла в різних містах України: результати дослідження 2

На противагу — Ужгород, який є найвіддаленішим від зони бойових дій, у звʼязку з цим має великий попит на оренду квартир і як наслідок — непритаманну місту високу ціну на квартири.

Яку частку з доходів «забирає» оренда житла в різних містах України: результати дослідження 3

Проте 87% від середньої зарплати для Ужгорода — це забагато. Дослідження показують, що вартість оренди сильно вища за можливість людей винаймати житло, зберігаючи свій добробут на належному рівні.

Яку частку з доходів «забирає» оренда житла в різних містах України: результати дослідження 4

Оптимальним співвідношенням між витратами на оренду та доходами людини, за даними аналітиків ЛУН, вважається той, де витрати на житло не перевищують 30% від загального місячного доходу.

Яку частку з доходів «забирає» оренда житла в різних містах України: результати дослідження 5

Це правило 30% є загальновизнаним стандартом у сфері економіки доступності житла та добробуту.

Як у Європі з витратами на оренду житла

У країнах Західної Європи, як-от Німеччина та Франція, оренда в середньому становить близько 25−30% від доходу.

Наприклад, у Німеччині середня зарплата — €3,741, а оренда знаходиться на рівні 27.6%, що забезпечує відносно збалансовану ситуацію для більшості домогосподарств.

«У багатьох країнах Центральної та Східної Європи, де зарплати нижчі, навіть відносно недорога оренда може складати значну частину щомісячних витрат, - йдеться у дослідженні. - Тоді як у країнах з високими доходами, таких як Норвегія чи Люксембург, оренда залишається високою, але легше покривається завдяки вищим зарплатам».

Проблема дорогої оренди характерна не тільки для України. У великих містах Європи цю задачу вирішують наступним чином:

  • Регулювання цін оренди в певних районах. Щоб уникнути спекуляції, вводяться обмеження вартості оренди, але як наслідок — це зменшує кількість пропозицій оренди.
  • Соціальне житло. Держава або міська влада будує за власний кошт житло, що частково або повністю буде здаватись малозабезпеченим верствам населення.
  • Підтримка молоді та студентів. Адресні субсидії для молодого населення з мотивацією залишитись економічно активними саме в цьому регіоні. Характерно для міст з великими університетами.

Вартість оренди — це завжди наслідок попиту та пропозиції, і якщо європейські країни схиляються до регуляцій та субсидій, Азія впроваджує інноваційний підхід — збільшує орендний фонд, будуючи нове житло, та здає в оренду під заставу, а не щомісячну плату: орендарем вноситься 40−90% від вартості житла, і сума повертається після завершення багаторічної оренди.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube