Приватбанк, Ощадбанк, Райффайзен та Monobank введуть обмеження на перекази: кого це торкнеться

В Асоціації українських банків заявили, що статус "високого" ризику має тільки близько 1% клієнтів.

Приватбанк, Ощадбанк, Райффайзен та Monobank введуть обмеження на перекази: кого це торкнеться
У ПриватБанку запевнили, що 9 із 10 клієнтів не відчують змін.

Чотири великі банки, на які на 1 жовтня припадало 64,5% усіх коштів населення у банках і 87,5% активних платіжних карток, підписали меморандум про зменшення лімітів на перекази для своїх клієнтів.

Про це 10 грудня повідомив Національний банк.

Для клієнтів із високим рівнем ризику, які не мають підтверджених доходів, місячний ліміт на перекази встановлюється до 50 тис. грн із 1 лютого 2025 року. Водночас для клієнтів із середнім і низьким рівнем ризику ліміт встановлюють у розмірі 150 тис. грн за місяць із 1 лютого і знижують до 100 тис. грн із 1 червня.

За інформацією "Інтерфакс-Україна", йдеться не тільки про перекази з картки на картку - P2P-операції, які Нацбанк України вже обмежив 150 тис. грн за місяць в одному банку, - а й про всі операції з поточних рахунків на користь фізичних осіб, зокрема на iBAN

"Учасники підписання додали, що в разі значних накопичень або додатково підтверджених доходів ліміти для клієнтів встановлюватимуть індивідуально з урахуванням рівня доходів, інформацію про які планують збирати автоматично з наявних ресурсів", - йдеться у повідомленні.

Окрім того, документ встановлює підходи до обміну банківською інформацією і передбачає посилення контролю за діяльністю фізосіб-підприємців, обмежує відкриття рахунків для клієнтів без підтверджених доходів 3 в одній валюті та посилений контроль платежів уночі.

Підписанти меморандуму просять у співпраці з Нацбанком створити централізований реєстр сумнівних клієнтів ("дропів") і надати учасникам доступ до офіційної інформації за допомогою онлайн-сервісу "Дія" про дохід клієнта, судові справи тощо.

Навіщо водять нові обмеження

Голова НБУ Андрій Пишний під час підписання заявив, що до меморандуму приєднаються інші банки, а також небанківські учасники ринку платіжних послуг.

"Ми очікуємо, що 9 із 10 клієнтів не відчують змін", - сказав під час підписання член правління ПриватБанку з питань корпоративного бізнесу та МСБ Євген Заіграєв.

За словами голови Асоціації українських банків Андрія Дубаса, статус "високого" ризику має тільки близько 1% клієнтів.

Пишний зазначив, що в разі успішності меморандуму він може замінити відповідну регуляцію Національного банку, дія якої спливає 1 квітня наступного року. Голова Нацбанку спростував інформацію про нібито наявність загроз тим банкам, які відмовляться від підписання меморандуму.

Меморандум діятиме на період воєнного стану або до запровадження реєстру "дропів". За даними Нацбанку, такий реєстр може запрацювати в другому кварталі 2026 року.

Як повідомлялося, НБУ з 1 жовтня 2024 року встановив на пів року ліміт у 150 тис. грн за місяць для вихідних переказів фізичних осіб із картки на картку (P2P, person-to-person), хоча до цього розглядав жорсткіше обмеження - 100 тис. грн.

"Ліміт діє тільки на вихідні перекази за всіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. Ліміт не застосовується до рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним постановою, і до осіб, щомісячні доходи яких із підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження", - ішлося в пресрелізі регулятора.

Зазначається, що до ліміту не враховують перекази коштів клієнта між власними рахунками в одному банку, а також він не стосується переказів юридичних осіб. Операції за реквізитами IBAN не обмежуються, уточнював Нацбанк.

НБУ вказав, що 98% банківських клієнтів здійснюють щомісяця перекази, які не перевищують зазначену суму.

На думку центробанку, запроваджений ліміт допоможе мінімізувати використання платіжної інфраструктури у протиправній діяльності, зокрема з використанням рахунків "дропів", які є поширеним механізмом функціонування тіньової економіки.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube