Банки зможуть застосовувати як орієнтир для лімітів на перекази між картками рівень доходів клієнта, який той вказав в анкеті.
Національний банк пропонує запровадити ліміти на перекази з картки на картку на рівні доходів, вказаних в анкеті клієнта.
Нагадаємо, що з 1 жовтня діятимуть встановлені регулятором ліміти на р2р-перекази. Фінальне рішення про обмеження в 150 000 грн на місяць є тимчасовим, доки банки не посилять власні системи фінансового моніторингу, та має низку виключень, зокрема для волонтерів.
“Наша позиція: ринок не повинен бути зарегульованим. Але в ситуації, коли бюджет втрачає мільярдні суми податків через протиправні схеми, такі кроки необхідні”, – пояснив голова НБУ Андрій Пишний.
Заступник голови Нацбанку Дмитро Олійник зазначив, що Національний банк та більшість банків активно борються з “дропами”, однак окремі установи не “заважають” таким клієнтам, вважаючи зростання клієнтської бази важливішим за ризики використання банку для відмивання коштів.
“Ми радимо банкам домовитися на рівні асоціації, щоб головним орієнтиром для застосування лімітів був підтверджений рівень доходів клієнтів, вказаний в анкеті. І щоб ліміти були встановлені одночасно по всьому ринку задля уникнення зміни клієнтами одного банку на інший“, – зазначив Дмитро Олійник.
За його словами, упродовж наступного місяця НБУ розпочне створювати реєстр скомпрометованих карток, далі – реєстр “неблагонадійних” торговців.
Крім того, НБУ встановив нові обмеження на операції за кордоном із використанням платіжних карток українських банків з 10 вересня цього року. Відтепер, щомісячний ліміт на розрахунки за кордоном для операцій із коштовностями, годинниками, ювелірними виробами та монетами становитиме 100 тисяч гривень.
Це стосується операцій із кодами торговця 5094 (коштовне каміння та ювелірні вироби), 5944 (годинники та срібні вироби) та 5972 (магазини монет і марок). Ліміт відповідає обмеженням, які вже діють для розрахунків платіжними картками за рахунками в національній валюті.
Також встановлено окремий ліміт у 500 тисяч гривень на місяць для операцій з агентами та менеджерами з нерухомості за кордоном (код торговця 6513). Ці операції включають сплату комісій за управління нерухомістю та оплату проживання.