Аграрний бізнесмен, який дивно поводився у соцмережах та потрапив у базу зрадників і на Миротворець
Інформатор продовжує знайомити читачів з депутатами Дніпропетровської обласної ради. Сьогодні розкажемо про Володимира Хорішка – двічі поспіль регіонального депутата, який представляє вже заборонену проросійську партію «Опозиційна платформа – За життя!». У попередньому скликанні депутат представляв партію Юлії Тимошенко ВО «Батьківщина», кілька разів відмітився у скандалах, а детальніше про нього дізнайтеся у нашому матеріалі.
Володимир Хорішко з грудня 2020 року депутат Дніпропетровської обласної ради від партії «ОПЗЖ». На виборах він отримав 1517 голосів виборців. До цього вже він був депутатом обласної ради від партії ВО «Батьківщина» і членом партії Юлії Тимошенко протягом 2015-2020 років (у 2015 році він отримав 933 голоси на виборах до облради).
Депутат Володимир Хорішко народився у 1982 році у тоді ще Дніпропетровську. Його батько – відомий на Дніпропетровщині бізнесмен-аграрій Володимир Дмитрович Хорішко, який у 1991 році створив бізнес із торгівлі запчастинами для техніки, який згодом розрісся до корпорації «Агро-Союз», Герой України, колишній селищний голова Зайцівської громади Синельниківського району (2017-2020 роки) Дніпропетровщини, яка знаходиться на окрузі його сина. А ще брат депутата Володимира Хорішка Дмитро був керівником обласної організації партії «Народний Рух України» у 2016-2019 роках та працював заступником в Агентстві розвитку Дніпра і є поважним спеціалістом з інвестицій та інновацій. І Володимир Хорішко-старший і Дмитро Хорішко завжди демонтстрували патріотичну проукраїнську позицію. Трохи відрізнявся у своїх поглядах від рідних нинішній депутат обласної ради від ОПЗЖ.
Протягом 2001-2017 років Володимир Хорішко-молодший був приватним підприємцем з профілем на передачу нерухомості та автомобільної техніки в оренду. За цей час він був засновником і керівником ряду підприємств з різним профілем: автоперевезення, будівництво, виробництво вікон і полімерів, сільське господарство, м’ясопереробка, альтернативна енергетика. У 2009-2010 роках був співзасновником дніпровської фірми ТОВ «Фенікс-770», яка отримала тоді виручку за 2 роки близько 36 млн грн. У 2007 році був власником ТОВ «Завод Вірто», який за рік отримав виручку понад 50 млн грн. У 2007-2008 роках його підприємство «Віктранссервіс» отримало виручку у майже 8,5 млн грн. Особливістю цих бізнесів є те, що вони здебільшого дуже нетривалий час приносили значні прибутки, після чого переставали працювати. Частина з цих фірм занурялася у борги, які були не в змозі виплачувати. У 2014-2016 роках Володимир Хорішко-депутат був керівником і власником ТОВ «Курсор Логістік» (потім там змінився власник): за цей час фірма отримала понад 2,2 млн грн виручки.
З 2016 року депутат Хорішко на 33% співвласник ТОВ «Агропроменерго» (за 2016 рік фірма отримала виручку понад 1,6 млн грн, далі не подавала фінзвітність). З 2016 року Володимир Володимирович Хорішко керівник та співвласник (на 50%) ТОВ «Еко-Союз Синельникове» (попередня назва ТОВ «Агро-Союз Синельникове»). Це підприємство не подавало жодної фінансової звітності. Тому невідомо, чи воно фактично працює. У 2017 році Володимир, згідно з даними аналітичної платформи YouControl, заснував у Синельниковому газету «Свідок подій». Згідно з офіційною декларацією депутата за 2017 рік, він взагалі ніяких грошей від бізнесу не отримував, натомість позичив у свого тодішнього помічника Микити Соколова 1 млн грн – це син колишнього народного депутата України від Блоку Юлії Тимошенко Михайла Соколова.
Також дискусійним залишається питання з наявністю вищої освіти у депутата Володимира Хорішка. Ані в 2015, ані в 2020 роках у нього не було вишої освіти. Проте в «ОПЗЖ» стверджували, що у 2015 році він поступив на юриста у МАУП, а у 2020 році закінчив цей вуз. Також він буцім-то навчався у Вищій школі менеджементу у місті Легнице (Польщі) на юриста. Проте чи закінчив він ці заклади вищої освіти – невідомо. У 2020 році депутат розвівся зі своєю дружиною.
Наприкінці січня 2022 року весь світ застерігав, що росія може напасти на Україну. В Україні серед політиків та патріотичних громадян виник флешмоб – ставити собі український прапор на аватарку Facebook. А от депутат Дніпропетровської обласної ради Володимир Хорішко постав собі прапор росії на аватарку.
Але депутат пішов далі за простий тролінг чи жарт. Він здійснив так би мовити «камінг-аут». Зокрема, депутат написав наступне (російською): «Україна, Білорусь і Росія один народ. Зі спільним спорідненеим корінням. Я проти війни і за дружбу з Росією та Білорусю. Англосакси та їхні колаборанти-дармоїди йдіть н***й!».
Потім депутата внесли у базу сайту «Миротворець» як поширювача проросійської пропаганди. А ще депутат отримав про себе багато «недобрих» відгуків з боку політично активних мешканців Дніпра. А от депутат міськради Дніпра від «ОПЗЖ» Олег Григорук навіть обіцяв допомогти побити депутата Хорішка за такі чи то жарти, чи «позицію».
Після публікації своєї аватарки депутат написав, що його фото з російським прапором ніби-то видалив Фейсбук, який депутат назвав «філіалом ЦРУ, де повна цензура на інакодумство». Загалом те, що писав депутат, важко було назвати якоюсь послідовної думкою. Скоріше набір фраз, які не несуть жодного сенсу. Можна було припустити, що його акаунт у соцмережі зламали, але виявилося, що ні.
Наступним депутат опублікував допис (українською): «Ніхто, окрім нас не повинен вирішувати нашу долю. Ні Байден, Ні Путін», після підсумував: «За Україну, за її волю, За честь і славу, за народ!». А невдовзі російською знову про те, що «росія і Білорусь – браття для України, як би нам вони не подобалися». А всіх, хто проти російського прапору на аватарці, депутат назвав «нациками».
Депутат поширював цитати експрезидента Сербії Слободана Мілошевича, винного у кривавих геноцидах на Балканах. Пізніше депутат видалив скандальні публікації, але ні перед ким не вибачився. На дописи негативно відреагували мер Дніпра Борис Філатов та голова обласної ради Микола Лукашук, який запропонував депутату скласити мандат.
Після інциденту депутат закрив свій профіль у Facebook та підписався там як «Вини Пух» (з однією «н»). Перестав відвідувати засідання сесій та постійних комісій обласної ради навіть онлайн. Після сесії обласної ради 16 лютого 2022 року про депутата у ЗМІ та соцмережах перестали згадувати. А чим він займався загалом та чи засуджує росію за агресію - також відомо лише тим, хто читає його сторінку.
Проте суперечливі твердження він поширював і раніше. Наприклад, за даними дніпровських видань "49000" та видання "Наше місто", депутат розмірковував про те, що якби не було Майдану, то в Україні все було б добре, а «держбюджет затверджували би у Києві, а не Вашингтоні». Також депутат репостив відео «блогера» Анатолія Шарія з критикою чинної влади та зрадника України Миколу Азарова. Зараз перевірити це вже неможливо, бо депутат закрив сторінку. Та й міг видалити старі подібні публікації.
Ми не знайшли персональні обіцянки Володимира Хорішка перед місцевими виборами 2020 року. Проте він, як і всі інші кандидати від «ОПЗЖ», по суті, мав слідувати регіональній партійній програмі у разі свого обрання. А туди входили такі обіцянки:
Також депутат після обрання у нинішню каденцію розповідав, що однією з пріоритетних задач партії «ОПЗЖ» є відновлення якості життя мешканців регіону. А також ця команда збиралася «повернути ефективне самоврядування на місці», що б це не означало. За рахунок «зростання на місцях» партійці пообіцяли відновлювати економіку та потенціал держави. Втім, і з цього набору слов не помітно якихось досягнень у обласних депутатів від «ОПЗЖ».
У 2015-2020 роках депутат Володимир Хорішко був у команді ВО «Батьківщина», хоча й дозволяв собі окремі дивні випади. Проте інформації про його діяльність протягом тих 5 років в Інтернеті збереглося не так багато. У 2016-2019 роках депутат Володимир Хорішко був головою Синельниківської районної організації ВО «Батьківщина». У 2016 році депутат намагався захистити місто Синельникове від сміття зі Львова, яке там незаконно залишили (тоді львівське сміття подорожувало всією країною) – аж 28 фур зі сміттям приїхало розвантажитися у маленьке місто на Дніпропетровщині.
Ще у жовтні 2016 року на Дніпропетровщині створили «обласний Антирейдерський штаб з боротьби з рейдерством в аграрному секторі». До складу неформальної організації увійшли депутат Володимир Хорішко, тодішня голова обласної організації ВО «Батьківщина» Антоніна Ульяхіна, депутат облради від Радикальної партії Анатолій Гайворонський, депутат Солонянської райради Ігор Гура. Крім цього повідомлення про діяльність «Антирейдерського штабу» більше нічого невідомо.
У 2019 році Володимир Хорішко балотувався до Верховної Ради України від ВО «Батьківщина» по списку, але опинився на непрохідному 195 місці, тому народним депутатом не став. Після цього, вірогідно, зрозумів, що популярність ВО «Батьківщина» на Дніпропетровщині не така й велика. До речі, його колег по фракції «ОПЗЖ» Олексій Борисенко теж з крісла голови міської організації «тимошенківців» у Павлограді перейшов під парасольку «ОПЗЖ».
Як працював депутат у минулому скликанні обласної ради – мало висвітлювали ЗМІ та громадські організації. А і сам депутат з порушенням закону подав звіт за роботу лише у 2017 році, проте не опубліковав звіти за 2016, 2018, 2019, 2020 роки. Натомість у 2017 році депутат відвідав лише 50% сесій облради та 75% засідань комісії. Зазначимо, що після «Батьківщини» Володимир Хорішко не вступав до партії «ОПЗЖ», а лише балотувався від неї та був членом фракції в облраді. За 2021, 2022 роки Володимир теж не публікував звіти. А традицію пропуску засідань депутат переніс і у нове скликання.
У нинішньому скликанні депутат Хорішко представляє укрупнені Синельниківський і Павлоградський райони Дніпропетровської області. Так само ці райони представляють і колеги по ОПЗЖ: Артур Мартовицький, Тетяна Холоденко, Марія Пустова, Олексій Борисенко. Чи допоміг депутат за бюджетні 750 тис. грн мешканцям області у минулому році – невідомо. У 2023 році Хорішко планував 50 тис. грн з 750 тис. грн витратити на Зайцівську громаду Синельниківського району та ще частину грошей на саме Синельникове.
16 лютого 2022 року напередодні російського вторгнення був відсутній під час сесії облради, на якій голосували за фінансування територіальної оборони області. З початку повномасштабного вторгнення депутат пропустив всі 7 сесій обласної ради (100%) та всі 3 засідання депутатської комісії (100%) з питань екології та енергозбереження, до складу якої входить. При цьому сесії (крім однієї) та засідання комісії проводилися онлайн. Відповідно депутат не засудив російську агресію, не голосував за фінансування ТрО та правоохоронців та проігнорував багато важливих рішень. Втім, попри все це не виключено, що депутата Хорішко виборці і на наступних виборах переоберуть до обласної ради вже від іншої партії.
Пропонуємо також ознайомитися з діяльністю та біографіями інших депутатів Дніпропетровської обласної ради. Від початку повномасштабної війни обласну раду покинули два яскраві депутати — Святослав Олійник та Ігор Циркін. За списком (натискайте на прізвище та ім’я для переходу до матеріалу про політика):
Нагадуємо, у Зеленського розповіли, чи позбавлять мандатів народних депутатів України від партії «Опозиційна платформа – За життя». А як працюється народним депутатам від ОПЗЖ у Верховній Раді України зараз — дізнайтеся тут. Як працюють депутати від ОПЗЖ у міській раді Дніпра від початку повномасштабної війни — читайте тут.
Валерій Магланович