Критикував мера і став його підлеглим: як працює депутат Михайло Глікман у міськраді Дніпра

Читать на русском

Сьогодні розкажемо, як склалося життя представника партії "ОПЗЖ"

Читать на русском
Критикував мера і став його підлеглим: як працює депутат Михайло Глікман у міськраді Дніпра
Михайло Глікман представляє Самарський район Дніпра

Сьогодні розкажемо, як склалося життя представника партії "ОПЗЖ"

Інформатор продовжує знайомити читачів з депутатами міської ради Дніпра. Сьогодні наш герой – депутат двох скликань поспіль від партії «ОПЗЖ» та чиновник міськради Михайло Глікман. Чим він відомий – розкажемо у матеріалі.

У 2015 році мешканці Дніпра обрали Михайла Глікмана своїм депутатом від партії «Опозиційний блок», членом якої він був. Тоді він балотувався на ж/м Північний та отримав 1654 голоси (33,4% на окрузі). У 2020 році його було переобрано депутатом міськради вже по всьому Самарському району міста від проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя!», де він отримав 30,28% від голосів, відданих за партію по району.

Де працював депутат раніше

Михайло Глікман народився у 1984 році у столиці Монголії місті Улан-Баторі. У 2006 році закінчив Національну металургійну академію України (НМетАУ) у Дніпрі, де став спеціалістом з менеджменту. Другу освіту отримав у 2013 році – вивчився на держслужбовця у Дніпропетровському регіональному інституті державного управління. У 2007-2009 роках працював заступником начальника відділу у ТОВ «Промислова група».

У 2009-2011 роках працював у міській раді Дніпра провідним спеціалістом управління забезпечення діяльності депутатів. У 2011-2013 роках очолював комунальне підприємство міської ради Дніпра «Інфо-Рада-Дніпро». У 2013-2015 роках був начальником управління внутрішньої політики міської ради. Після цього тривалий час Михайло Глікман офіційно ніде не працював. З 2018 року – заступник директора ТОВ «Агора 2007». Це підприємство належало Олександру Кузубу з Кривого Рогу, який його і очолював. У 2019 році Михайло Глікман стає заступником директора фірми «Агробудсервіс-Універсал» Оксани Рабковської. Втім, з 2022 року депутат там вже не працює.

З фірмою «Агробудсервіс-Універсал» пов’зязана одна цікава історія. У 2007 році, за даними видання «Наша гроші», Дніпропетровська обласна рада продала фірмі Олександра Кузуба ТОВ «Сервіс» приміщення на вул. Комбрига Петрова, 5 (1996 кв. м) у Дніпрі на ж/м Тополя-2 за 2,7 млн грн, проте гроші бюджет так і не отримав, бо фірма збанкрутувала у 2009 році, натомість фірма «Сервіс» перепродала це приміщення фірмі ТОВ «Агробудсервіс-Універсал» за вексель на 2,8 млн грн, який не пред’являвся до оплати. Тоді «Агробудсервісом» володіла вже ексдепутатка міськради Дніпра Наталія Луценко. А зараз фірма бере участь у корпоративних баталіях за поділ майна агрохолдингу екснардепа Вадима Нестеренка та банкрутство підприємств. За даними YouControl, досі приміщеннями, «придбаними» в обласної ради, володіє ця фірма.

Політичні стежки Михайла Глікмана та уроки виживання

У 2010-2015 роках Михайло Глікман, тодішній чиновник міськради Дніпра, був депутатом Самарської районної ради Дніпра від Партії регіонів і був членом партії. У 2015 році обрався депутатом міськради Дніпра від «Опозиційного блоку», був членом партії. У 2016-2017 роках деякий час очолював Соборну районну парторганізацію «Опоблоку». А дружина депутата Альона Глікман була у 2015-2020 роках депутаткою Самарської райради Дніпра від «Опозиційного блоку».

У міськраді депутат Глікман спочтку був членом комісії з питань промисловості, підприємництва та торгівлі. Втім, після того як залишив лави «Опоблоку», став заступником голови комісії з питань житлово-комунального та дорожного господарства. Що цікаво, у 2017 році депутат разом зі своїми колегами Сергієм Сухановим та Назарієм Постольником шукали корупцію у держзакупівлях міста та знайшли порушень на понад 330 млн грн, після цього критикуючи міську владу. Також у 2016 році Михайло був одним з політиків, які у Верховному Суді України намагалися скасувати перейменування Дніпропетровська на Дніпро.

Депутати минулого скликання Михайло Глікман та Сергій Суханов. Фото: ІА "Мост-Дніпро"
Депутати минулого скликання Михайло Глікман та Сергій Суханов. Фото: ІА "Мост-Дніпро"

У лютому 2017 року Михайло Глікман у міськраді Дніпра долучився до депутатської групи «За життя», створеної з симпатиків цієї проросійської партії (на той момент партію очолювали Вадим Рабінович та Євген Мураєв). У жовтні 2017 року Михайло залишив фракцію «Опозиційного блоку» у міськраді. А у лютому 2018 року приєднався до фракції «За життя» у міськраді Дніпра, пізніше депутат ще й очолив Самарську районну партійну організацію «ОПЗЖ».

На відміну від «Опоблоку», фракція «ОПЗЖ» була налаштована на співпрацю з мером та більшістю депутатів, тому критики ставало менше, а підтриманих ініціатив – більше. Відповідно вона голосувала і за більшість рішень, запропонованих мерією та депутатською коаліцією. У 2019 році Михайло Глікман балотувався за списком «ОПЗЖ» до Верховної Ради, але був на непрохідному місці. А у 2020 році депутат переобрався від цієї партії до міської ради. Наприкінці березня 2022 року у Дніпрі припинила своє існування фракції «ОПЗЖ», натомість її представники повним складом створили депутську групу «За Україну! За Дніпро!».

Депутати від "ОПЗЖ" Михайло Глікман (передній план) та Сергій Нікітін (задній план)
Депутати від "ОПЗЖ" Михайло Глікман (передній план) та Сергій Нікітін (задній план)

Михайло Глікман неодноразово потрапляв до списку найбідніших депутатів міської ради. У 2016 році ані Михайло, ані його дружини не заробили нічого. Тоді політик мав заощадження на 270 тис. грн. Михайлу належить третина квартири у Дніпрі (54,2 кв. м). А ще зараз з депутата хочуть стягнути у суді кредитні кошти фінансові організації.

У 2017 році його дружина взяла у борг 35 тисяч доларів готівкою, проте подружжя не отримувало ніяких доходів, статки депутата міськради скоротилися тоді на 50 тис. грн., водночас Михайло почав користуватися джипом BMW X5 2007 року, записаному на родичку. У 2018 році Михайло витратив зі своїх заощаджень ще 20 тис. грн за рік, а дружина – 3 тис. дол., проте за весь рік депутат заробив 74 тис. 645 грн. У 2019 році депутат заробив вже 78 тис. 700 грн, при цьому з дружиною вони мають дитину: тобто втрьох вони жили на 6,5 тис. грн на місяць. У 2020 році депутат заробив вже 107,1 тис. грн, а дружина витратила ще 2 тис. дол. з позичених у 2017 році.

При цьому батько депутата у 2021 році отримав 30 тис. грн матеріальної допомоги з бюджету міста, ще 2 тис. грн отримала мати депутата. Втім, з 2022 року депутат нарешті почав отримувати нормальну зарплату у міській раді. У вересні 2022 року у Дніпрі в структурі міської ради було створено Інспекцію з державного контролю за використанням та охороною земель, де заступником начальника став Михайло Глікман: підпорядковується вона секретарю міської ради. Таким чином депутат став підлеглим мера, якого критикував 6 років тому. Дійсно правду сказав Глікман: «Напевно, найцінніше, чого навчається депутат – це вміння знаходити компроміси з людьми, з політичними опонентами та чиновниками».

За 2015-2020 роки Михайло Глікман використав приблизно 10 млн грн на облаштування свого округу у Самарському районі та роздав 1,5 млн грн матеріальної допомоги мешкацям міста. При цьому депутат чомусь не подав звіт про діяльність за 2017 рік. Серед своїх досягнень депутат називає зменшення тарифу на водопостачання для мешканців ж/м Північний.

Михайло Глікман на зустрічі з мешканцями
Михайло Глікман на зустрічі з мешканцями

При цьому у мешканців Північного з кранів йшла технічна вода, непридатна для готування їжі і споживання. Чи вдалося вирішити це питання – у депутата не повідомляли. Також депутат розповідав про відновлення освітлення на житловому масиві. А ще на окрузі депутата партія «ОПЗЖ» проводила спортивні змагання для дітей.

Депутат виступав проти блокади торгівлі України з тимчасово окупованими територіями Донеччини у 2017 році. Голосувал за скасування системи ProZorro для допорогових закупівель міськрадою (до 200 тис. грн для товарів та до 1,5 млн грн для робіт): цей проєкт не набрав достатньо голосів, але міг би значно посприяти корупції при закупівлях. Був одним з тих, завдяки кому зруйнували 110-річну лікарню Червоного Хреста у центрі Дніпра та звели на її місці багатоповерхівку. Голосував за ліквідацію Будинку вчителя, за нові тарифи для паркування у Дніпрі, за підвищення земельного податку для бізнесу. У 2021 році депутат закликав Кабмін ввести мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги. Підтримав виділення 188 млн грн на парки та рекреацію у Дніпрі та 57,6 млн грн на ремонт вул. Юрія Кондратюка.

Карантинний піар на допомозі людям від "ОПЗЖ"
Карантинний піар на допомозі людям від "ОПЗЖ"

Під час карантину восени 2020 року Михайло Глікман разом з однопартійцями брав участь у розвозі продуктових наборів пенсіонерам у партійних пакетах. Це була прихована агітація за пів-року до виборів. А ще передав до геріатричного пансіонату медичні маски для пенсіонерів та людей з інвалідністю у подарунок від Віктора Медведчука та його дружини Оксани Марченко.

Що пообіцяв виборцям та про що розповідав

Михайло Глікман дав не так багато обіцянок перед виборами. Сам депутат пообіцяв благоустрій Самарського району, продовжити ремонт освітлення, ліквідацію стихійних сміттєзвалищ, підтримку спортивним секціям (у т.ч. з боксу), провести централізоване водопостачання на окремих вулицях району, створити нове футбольне поле та втановлювати дитячі спортивні майданчики, зробити тариф на воду для всіх мешканців ж/м Північний як у решти містян. Втім, є єдина для всіх кандидатів від «ОПЗЖ» програма, яка включає в себе:

  • зберегти та розширити мережу поліклінік та амбулаторій, не допустити закриття лікарень та скорочення медперсоналу, якому гідно доплачуватимуть з бюджету міста;
  • відремонтувати школи, закупити для них нове обладнання, доплачувати вчителям та вихователям садків за рахунок бюджету міста;
  • місцеві субсидії на оплату послуг ЖКГ, допомога з бюджету багатодітним сім'ям, пенсіонерам, ветеранам, чорнобильцям та людям з особливими потребами;
  • модернізацію систем водо-, тепло-, газо-, електропостачання та припинення відключень електрики, води та тепла;
  • скорочення витрат, зниження тарифів, ремонти житлового фонду, утеплення будинків, облаштування прибудинкових територій;
  • запровадити громадські обговорення та опитування з важливих для міста питань;
  • «відновити» комунальний транспорт, збільшити його кількість та оновити, зробити більше пільгових місць;
  • ремонт доріг;
  • підтримку місцевим підприємцям, інвестиції у промисловість.

В рамках піар-акцій партії «ОПЗЖ» депутат Глікман брав участь в озелененні міста, коли партійці придбали кількасот дерев та саджали їх спільно з мешканцями у 4 місцях у Дніпрі. Також депутат кілька років поспіль разом з однопартійцями ходив по пологових будинках, щоб від імені «ОПЗЖ» привітати молодих мам, які народили дітей саме 1 березня, та подарувати їм упаковку підгузок, пелюшок, партійну листівку та інші корисні дрібниці. Чому обділили мам, які народили дітей, наприклад, 8 березня, питання риторичне.

Депутати від "ОПЗЖ" Руслан Вишневецький, Михайло Глікман та Микола Чорний завітали до пологового відділення
Депутати від "ОПЗЖ" Руслан Вишневецький, Михайло Глікман та Микола Чорний завітали до пологового відділення

В «ОПЗЖ» депутати міськради про значні досягнення у виконанні виборчої програми (крім ремонтів будинків та доріг, облаштування спортивних та дитячих майданчиків, ремонту освітніх установ) практично нічого не розповідали. Як у 2021 році депутат Глікман на ці цілі використав 2 млн грн з бюджету міста – читайте тут, також він роздав тоді 300 тис. грн на матеріальну допомогу мешканцям.

Як працює з 2022 року

З минулого року депутати міської ради вже не отримують з бюджету по 2 млн грн для роботи на округах. Тому виконувати свої передвиборчі обіцянки стає важче. Натомість депутат зміг роздати 600 тис. грн з бюджету міста на матеріальну допомогу громадянам.

Прийшли, щоб виконати обіцянки перед виборцями
Прийшли з командою, щоб виконати обіцянки перед виборцями

Якщо до початку повномасштабної війни депутат викладав фото з зустрічей з мешканцями, скупо писав про те, де це відбулося, то протягом майже 2 років він нічого не публікує на своїй офіційній сторінці. Там не має і засудження російського вторгнення. Також депутат і ніде не повідомляв, як саме допомагав громадянам у цей період – на відміну від колег по фракції «ОПЗЖ». Або Михайло Глікман не хоче про це розповідати і робить «добрі справи» тихо.

У міській раді депутат від проросійської партії є секретарем комісії з питань ЖКГ та дорожнього господарства. Відвідав всі 30 сесій міськради (100%) та 47 з 53 засідань комісії (88,7%). Роботою на окрузі депутат за минулий рік не може похизуватися, лише зазначає, що отримав 320 звернень від громадян. А сам не відправив жодного звернення і запиту. Відповідно депутат, напевно, не зміг допомогти громадянам, яких цікавили питання благоустрою та ремонту під’їздів.

Читайте про інших депутатів від «ОПЗЖ»

Нагадуємо, що у нашій рубриці вже вийшли матеріали про депутатів міської ради Дніпра Олександра Багацького і Руслана Вишневецького (який керує адміністрацією Амур-Нижньодніпровського району). Також можна прочитати і про депутатів Дніпропетровської обласної ради від "ОПЗЖ". Щоб прочитати про конкретного депутата – натисніть на його прізвище та ім’я. У нашому списку: Володимир Березинський; Олексій Борисенко; Сергій Горобець; Геннадій Гуфман; Максим Дегтяренко; Олег Каштан; Тетяна Корнякова; Анатолій Кукса; Олексій Лавріненко; Ігор Македонський; Сергій Манза; Артур Мартовицький; Сергій Піддубний; Василь Піскунов; Марія Пустова; Людмила Селіванова; Вячеслав Сергєєв; Тетяна Холоденко (склала повноваження); Володимир Хорішко; Олег Черняк; Олена Чиркова; Валерій Чорний.

Валерій Магланович

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.